Vai zināt, kuru automašīnu tautā dēvēja par "polutorku", kāda izskatās "Mehāniskā Pelnrušķīte", kādi bija meliorācijas mašīnu nosaukumi pirmajā Latvijas brīvvalsts laikā un kāda izskatās drenu cauruļu gatavošanas iekārta? To var uzzināt un apskatīt Latvijas Lauksaimniecības muzejā Talsos.

Ecēšas, traktori, kombaini, kartupeļu stādāmās un kartupeļu rokamās mašīnas, kravas auto un divriteņi, kuļamdampji un visurgājēji auto, no spīļarkla līdz mūsdienās populārajam amerikāņu „John Deer” zaļajam traktoram – tāda lauksaimniecības tehnikas uzskatāmā vēsture jau ilgus gadus mājo Talsos. Latvijas Lauksaimniecības muzejā bijušajā lauktehnikas teritorijā, kur divos lielos angāros var aplūkot visas iepriekš minētās uzpariktes.

Kopā ar krājuma glabātāju Sandru Vronovsku dodamies iepazīt šeit izvietotos eksponātus. Taču pirmais apskates objekts piesaista uzmanību ar saviem apmēriem un neiederību lauksaimniecības tehnikas kategorijā – tas ir sešus metrus augsts ģipša darinājums „Koklētājs”. Tas pats, kuru pieminekļa veidolā, kas veltīts Brīvības cīņās kritušajiem, var redzēt Talsu pilsētā Ķēniņkalna pakājē.

Iepazinuši vienu no pilsētas simboliem, pievēršamies dažāda kalibra mašīnām. Pirmā no tām ir robusts un primitīvi darināts kravas automobilis, taču šis ārēji nepievilcīgais eksemplārs ir gozējies vairākās latviešu filmās.

Tālāk Sandra Vronovska pieved pie lielu un mazu apmeklētāju iecienīta objekta – spirālveida piltuves, kurā šķiro graudus.

Interesanta “odziņa” ir mazie mēroga modeļu automobiļi. Tu vari aplūkot kādu lauksaimniecībasspēkrata oriģinālu un tad angāra otrajā stāvā ieraudzīt tādu pašu mašīnu tikai vairāku desmitu reižu samazinātu.

Muzeja telpās kopš 2003. gada patvērumu radis arī bijušā Mālpils meliorācijas muzeja krājums. Kad Mālpilī muzeju likvidēja, visi tā eksponāti tika pārvesti uz Talsiem un tagad te arī var iepazīt ūdens apgādes un meliorācijas vēsturi. Izteiksmīgs eksemplārs šajā ekspozīcijā ir garš koka baļķis, kas 17. gadsimtā ir kalpojos Rīgā kā ūdensvads.