Cik man nākas savā gaitā

Atcerēties bērnu dienu,

Tik es redzu gara acīm

Zelta sauli atmirgojam

Tā raksta dzejnieks Rainis par savu saules prieka perēkli – Tadenavu – vietu, kur viņš pavadīja savas dzīves pirmos gadus. Šajā mājā izstaigājam saules stāstu: uzzinām, kādas bijušas pirmās nozīmīgās pieturvietas Raiņa dzīvē, arī paspēlējamies muzejā un aplūkojam vienīgo vēsturisko priekšmetu, kas te saglabājies, – kristāmtrauku.

Zedeņu žogs ieskauj rūpīgi koptu pagalmu, kur slejas liepas un kļavas, tiesa, ne tik senas, lai būtu redzējušas, kā te skrēja mazais Jānis Pliekšāns. Pelēka guļbūve, šķindeļu jumtu un sārtiem logu slēģiem, un ģerāniju pilnām palodzēm uzvēdī omulību un rada vīziju, ka iekšā saimnieko turīga un rosīga latviešu saime.

Pēkšņi virsū brūk man gailis,
Pirmais dziedātājs šai sētā:
Ko es taisot tādu troksni?
Ko es baidot viņa vistas?

Zelta mati izplūkāti -
Vaigi, galva saplosīti,
Nezin kas vēl būtu bijis,
Te par laimi atskrej māsa.

Beigās uzvara bij mana:
Gaili zupā izvārīja.


Tā poēmā „Saules gadi” nikno gaili atceras dzejnieks Rainis, bet mēs nesteigsim iet namā iekšā. Vispirms uzzinām, kā Pliekšānu ģimene te nonākusi, par to stāsta Raiņa muzeja “Tadenava” izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Agnese Timofejeva.

Tajā laikā Tadenavas apkaimē saimniekoja vieni no lielākajiem Latgales zemes īpašniekiem – grāfu Plāteru-Zībergu dzimta. Astoņu kilometru attālumā no šejienes atradās Dunavas muiža, un tās īpašnieks Kazimirs Plāters Zibergs 1863. gadā apsviedīgajam un rosīgajam muižu rentniekam Krišjānim Pliekšānam uzdod šeit izveidot pusmuižu. Kamēr Krišjānis ceļ te dzīvojamo māju, pasaulē nāk viņa un Dārtas dēls Jānis. Tolaik vēl Pliekšānu ģimene dzīvo kilometru tālāk Varslavānos, tur tagad pirtiņas vietā, kur dienasgaismu ieraudzīja nākamais dzejnieks, ir uzlikts piemiņas akmens un līdzās tam par godu Raiņa vecākiem jau vairākus gadu desmitus aug ozols un liepa. Kad puisēnam ir aptuveni pusgads, ģimene pārceļas uz Tadenavu, kur Rainis aizvada savus pirmos trīs dzīves gadus.

Bet nu gan ejam iekšā namā un skatām, kā te tagad var iepazīt šo Raiņa dzīves posmu.