„Teikšu atklāti, mani neinteresē ne automašīnas, ne fototehnika, es nezinu kas ir kardāns, virsbūve, pilnpiedziņa, eksponometrs un kā attīsta fotofilmu, bet redzot Saldus novadā divas kolekcijas, kur vienā ir apkopoti seni spēkrati, otrā – aizgājušo laiku kino un fototehnika, mani aizrāva stāsti un eksponāti, kas tur ir apskatāmi, un tas nekas, ka vēl arvien es nezinu, kas ir kardāns un kā gatavo filmu emulsiju,” atklāj raidījuma autore Zane Lāce.

Šajā raidījumā Vietu lietas Latvijā Zirņu pagastā viesosimies pie Andra Bušinska, kurš savācis senas kino un foto kameras, fotoplates, zibspuldzes, kinolentes un stāsta par kāzu fotografēšanu pirms 40 gadiem, bet Zvārdes pagastā Jānis Dobelis rāda un stāsta, kā 20. gadsimta 30. gadu opelis tika piemērots padomju laikiem un kāds izskatās 70 gadus vecs BMW motocikls.

 Kad sākās tā saucamie jaunie laiki pēc Padomju Savienības sabrukuma, un Latvijā parādījās pirmie ārzemju auto, daudzas gadiem ilgi lietotās mašīnas nonāca metāllūžņos vai rūsēja šķūnīšos. Aiz žēluma, ka daļa tehnikas vēstures tādejādi iet bojā, vecie spēkrati atrada ceļu pie  retroauto entuziasta Jāņa Dobeļa Zvārdes pagastā.

Lietus pakšķina pa angāra jumtu, kad esmu te atbraukusi un skatos kā sānu pie sāna stāv seni „fordi”, „volgas”, „Ņiva”, ilgdzīvotāja „Pobeda”, kas saimniekam kalpojusi no 1953. līdz pat 2006.gadam, un vēl neskaitāmas citas pagājušā gadsimta otrās puses automašīnas.

Zirņu pagastā „Ziķu” māju saimnieks Andris Bušinskis ekspozīciju, kurā ir savākta kino-foto aparatūras kolekcija, filmas un albumi, ir uzcēlis bišu šūnas formā, tas par godu šiem kukainīšiem, kurus  aprūpē Bušinsku ģimene. Un, lūk, šādā guļbaļķu šūnā glabājas ne tikai iepriekš minētā tehnika, bet tas ir arī gabaliņš no Saldus novada vēstures, iemūžināts filmās un fotogrāfijās.

Blakus telpā savāktas filmu un foto kameras un aprīkojums šīm nodarbēm tajos laikos, kad ciparu tehnika vēl nebija ienākusi mūsu ikdienā.