Indiāņa figūra - Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja nosacītais simbols. Sarkanbaltsarkanais karogs, ko kuģa kuģa "Dzintarjūra" komanda pacēla mastā 1991. gadā, un pamatīgs bišu koks, kas atceļojis uz muzeju no Pāces mežiem. Triju Ventspils muzeja priekšmetu stāsti.
Šajā pavasarī tika atvērta jaunā Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja ēka un tur izveidotā ekspozīcija, bet pie jaunās būves izejas uz pagalma pusi, ceļā uz brīvdabas ekspozīciju apmeklētājus sagaida bargu seju ļoti košs indiānis krāsainos spalvu brunčos. Kā teic Ventspils muzeja direktora vietnieks un vadošais pētnieks Armands Vijups, tad patiesībā šai krāšņajai kokā darinātajai figūrai ir visai mazs sakars ar brīvdabas ekspozīciju, bet indiānis gadiem ilgi bija un ir viens no apmeklētāju iecienītākajiem muzeja eksponātiem. Šo neparasto it kā kuģa priekšgala figūru muzeja izveidotājam Andrejam Šulcam savulaik nodevis Pauls Stradiņš.
Pētot jau mūsdienās atklāts, kā tā ir veikala zīme, ko kopš 18. gadsimta sākuma plaši jau izmantoja Lielbritānijā. Tā reklāma tabakas un koloniālpreču tirdzniecībai, tāpēc arī iesauka "tabakas indiānis".
Tā kā tabakas lapu lietošanas vēsture saistās ar abiem Amerikas kontinentiem, tad likumsakarīgi, ka spāņu un portugāļu jūrasbraucēji šo vielu pārveda uz Eiropu. Līdz 17. gadsimta sākumam tabaka bija kļuvusi par vienu no galvenajām Amerikas koloniju eksporta precēm, un tieši Amerikas pamatiedzīvotāju tēls tika izmantots kā tabakas produktu simbols.
Kā var lasīt internetā rodamās vietnēs par šiem tabakas indiāņiem, tā kā Eiropas kokgriezēji nekad nebija redzējuši Amerikas pamatiedzīvotājus, šie agrīnie cigāru veikala indiāņi vairāk izskatījās pēc afrikāņiem ar spalvu galvasrotām, lūku brunčiem un citām Eiropas kokgriezēju iztēlē radītām eksotiskām iezīmēm. Mūsdienās šādi tēli vairs netiek darināti, lai neaizskartu Amerikas indiāņu kopienu iedzīvotājus un nereklamētu šādus nepareizus priekšstatus par minēto kontinentu pamatiedzīvotājiem.
Tālāk pārceļamies uz jaunākiem laikiem un kopā ar Ventspils muzeja vēsturnieci Daci Kamelu iepazīsim karogu, ko lepnumā par atkal atgūto neatkarību pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā kuģa „Dzintarjūra” mastā uzslēja šī kuģa komanda. Pats kuģis jau sen sagriezts metāllūžņos, bet karogs kā liecinieks Trešajai atmodai nodots glabāšanai muzejā.
Droši vien pirms vairāk nekā 100 gadiem neviens neiedomājās, ka kāds bišu koks mūsdienās varētu tikt apbrīnots un izstādīts muzejā. Tāda ir Kaziņu priede ar trim dorēm, jeb kokā izcirstām bišu ligzdām. Kopā ar Daci Kamelu dodamies no muzeja krājuma telpām uz brīvdabas ekspozīciju aplūkot seno bitenieku veikumu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X