No 1944. gada 14. novembra līdz 9. decembrim Ugāles, Usmas, Rendas un Zlēku pagastos notika sīvas kaujas starp Vācu 16. armijas daļu un kureliešu vienības atsevišķo bataljonu, ko komandēja leitnants Roberts Rubenis. Viņu izcīnītā kauja ir plašākā un ilgstošākā visā Latvijas nacionālās pretestības kustības vēsturē. Raidījumā Vietu lietas Latvijā aplūkojam Rubeņa bataljona atjaunoto zemnīcu un viesojamies Rubeņa bataljona piemiņas muzejā. Savukārt Ugāles aptiekā, kas darbojas kopš 1895. gada, skatām receptes, zāļu traukus, dokumentus un izkārtnes no aptiekas vēstures.

Rubeņa bataljons - Otrā pasaules kara noslēguma lappuse Kurzemē

Vēsturnieks un nodibinājuma “Rubeņa fonds” vadītājs Andrejs Ķeizars  rāda kartē tās vietas, kur 1944. gada novembrī un decembrī notika  Rubeņa bataljona cīņas ar vācu armijas un policijas vienībām. Leitnanta Roberta Rubeņa bataljons bija viena no ģenerāļa Jāņa Kureļa veidotās militārās vienības daļām, kas izcēlās ar to, ka nepadevās vācu karaspēkam un minētajā apkaimē  izrādīja sīvu pretošanos un notikušajās kaujās pie Rendas un Zlēkām iznīcināja ap 250 vācu karavīru, bet rubeniešu zaudējumi bija ap 50 cilvēku. Par to dienu notikumiem liecina arī  restaurētā zemnīca Usmas pagastā, kur mežā var aplūkot velēnām klātu zemē ieraktu guļbaļķu mājokli, kur savulaik uzturējās daļa no Rubeņa bataljona vīriem.

Savukārt Ugālē „Silmaču” mājās divās istabās var aplūkot gan šaujamieročus, kas atrasti tepat Kurzemes mežos, gan fotogrāfijas par kureliešu vienībām un informatīvajos stendos var lasīt par Latvijas Centrālo padomi, kureliešiem un minēto Rubeņa bataljonu.

Muzejā var arī apbrīnot milzīgu zupas katlu uz riteņiem – kara lauka virtuvi, ko Rubeņa bataljona vīri atņēma  bēgošajiem vācu karavīriem, vienu no retajām fotogrāfijām, kur nacionālie partizāni pozē pie sava transporta – Pētera Ozolnieka firmas velosipēdiem –, vai arī lēnām apstaigāt stendus, lai izlasītu kārtējo lappusi  par  latviešu  neatkarības cīņām Otrā pasaules kara  beigās.

Receptes, zāļu trauki un farnācijas reklāma Ugāles aptiekā

Pārsimt metru tālāk no Rubeņa bataljona piemiņas muzeja atrodas Ugāles aptieka, kas bez pārtraukuma  darbojas kopš 1895. gada. Farmaceite  Mārīte Vangrava, kas te  strādā kopš 1972. gada, laika gaitā ir apkopojusi  šī nama  vēsturiskos priekšmetus: te var aplūkot  senas un ne tik senas receptes, zāļu traukus,  paošņāt, kā smaržoja pirms vairākiem gadiem gatavota ziede no bērzu darvas un uzklausīt Mārītes stāstījumu par bijušajiem aptiekāriem.

Jā, arī  sendienu paziņojumi un reklāmas lapiņas saistībā ar farmāciju ir apkoptas Ugāles aptiekā. Līdzīgi kā mūsdienās televeikalā aicina iegādāties neskaitāmus sadzīves priekšmetus, bez kuriem cilvēks jūtas pārguris, slims un nelaimīgs, tā arī pagājuša gadsimta 30. gados tiek reklamēts kāds brīnumlīdzeklis – radiāls.

„Tas ir  priekšmets, kas aizsargā no lipīgām slimībām. Lasot no bibliotēkām grāmatas, jūs riskējat saslimt ar tuberkulozi un citām lipīgām slimībām. Tā kā jūs neesat garantēti, ka grāmatas nav bijušas tādu cilvēku rokās, kuri slimo ar lipīgām slimībām, jo pie grāmatas lapu pāršķiršanas parasts slapināt mutē pirkstus, līdz ar to grāmatu lapu galiem paliek siekalas ar lipīgiem baciļiem. Radiāls pilnīgi izslēdz visus varbūtējos saslimšanas gadījumus, jo ar radiālu palīdzību jūs pāršķiriet grāmatu lapas bez pirkstu pielikšanas. Radiāls pasargā grāmatu lapu stūrus pret nosmērēšanu, noderīgs arī jaunu grāmatu lapu griežamais vispārīgi lietojams papīra griešanai. Radiāls nepieciešams katrā bibliotēkā, kancelejā, kantorī, sanatorijā, slimnīcā, kā arī pie papīra naudas skaitīšanas. Vispārīgi radiāls ir katram nepieciešams priekšmets tas  nedrīkst nevienam trūkt, un tam ir jābūt uz ikviena rakstāmā galda.”

 Lūk tāds plakāts ir atrodams šajā aptiekā.