Aprit simts gadi kopš noslēdzās Pirmais pasaules karš. Tas bija karš, kurš prasīja vairāku desmitu miljonu cilvēku dzīvības un, lai arī tas bija karš, kuram vajadzēja izbeigt visus karus un kura sākums bija tik pompozs un teju vai uzlūkots par aizraujošu nodarbi, beigās tas sagrāva Eiropu. Vienlaikus līdzās kara iznīcībai un postam, radās valstis, kurām šodien ir savas robežas, galvaspilsētas, valoda, kultūra un vēsturiskā apziņa kā suverēnām, neatkarīgām valstīm. 1918. gads ir bijis liktenīgs vairākām Eiropas valstīm, kuras šogad atzīmē savas valsts dibināšanas simtgadi. To starpā ir gan Baltijas valstis, gan Somija, gan Čehija un Polija. Kādi bija priekšnoteikumi jaunu valstu dzimšanai tā laika Eiropā un kāda bija politiskā un sociālā situācija Eiropā pēc Pirmā pasaules kara, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta vēsturnieks Jānis Šiliņš.

Pirmais pasaules karš mainīja medicīnas nozari

Viņa izgatavotas Lieldienu olas izsolēs pārdeva par miljoniem, taču, sākoties Pirmajam pasaules karam, izsmalcināto un dārgo juvelierdarbu meistars Pēters Karls Faberžē pārprofilēja savas darbnīcas un sāk ražot kara vajadzībām domātas lietas, tajā skaitā arī medicīniskus priekšmetus. Vairāk par uzņēmēja un juveliera Karla Faberže darbību Pirmā pasaules kara laikā un viņa saistību ar Latviju stāsta Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktora vietnieks zinātniskajā darbā, profesors Juris Salaks.

Baltvācu izcelsmes juvelieris Pēters Karls Faberžē  pasaulē ir pazīstams ar savās darbnīcas izgatavotajām Lieldienu olām, kas veidotas no dārgmetāliem un dārgakmeņiem, bet šoreiz uzlūkojam jaunu lappusi šī slavenā juveliera un uzņēmēja dzīvē. Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktora vietnieks zinātniskajā darbā, profesors Juris Salaks ir sācis pētīt Faberžē darbību Pirmā pasaules kara laikā un konstatējis, ka pasaulē slavenās Faberžē juvelierizstrādājumu rūpnīcas kara gados specializējās uz medicīnisku priekšmetu ražotni impēriskajā Krievijā.

Juris Salaks rāda datora monitorā vairākus attēlus, kuros redzami misiņa un alumīnija trauki, kas domāti medicīnas priekšmetu sterilizēšanai, kā arī zobu plātnītes un termometrus, kādus Faberžē darbnīcās jau ražoja pirms Pirmā pasaules kara.

2020. gada vasarā P.Stradiņa medicīnas vēstures muzejā ir plānots atklāt izstādi „Cits Faberžē”, kurā varēs iepazīt Faberžē devumu Pirmajā pasaules karā.