Pandēmijas radītie ierobežojumi šogad daudziem likuši apgūt dažādas tehnoloģijas, lai veiktu kā attālināto darbu, tā atvieglotu sadzīvi. Vai paliec mājās realitāte mainījusi arī to, kā attīstās tehnoloģijas un kas kopumā ir bijuši svarīgākie atklājumi un sarunu tēmas šogad tehnoloģijās? Vērtē uzņēmuma "Elektroniskie sakari" attīstības un klientu vadības departamenta direktors Neils Kalniņš un tehnoloģiju un IT eksperts Reinis Zitmanis.

"Diez vai kāds šo gadu var nosaukt par normālu, bet attiecībā uz tehnoloģiju ieviešanu un izmantošanu biznesa vidē šis gads viens ir izdarījis vairāk, nekā trīs iepriekšējie kopā," vērtē Reinis Zitmanis. "(..) No uzņēmu konkurētspējas un gatavības jebkura auksta duša veselībai ir laba, ja vien viņa ir pārejošo. Būs noteikti ļoti daudz uzņēmumu, kam šis gads ir bijis nāvējošs."

Neils Kalniņš atzīst, ja arī līdz šim daudzi gan darba vidē, gan privāti izvairījās no tehnoloģiju izmantošanās un to ieviešana uzņēmumā notika pēc principa darām, cik varam, darām, cik gribam, darām, cik atliek laika., tad šis gads piespieda mainīties.

"Šis gads noteikti ir īpašs ar to, ka tehnoloģijas, prasmes tās pielietot un to pielietošana kļuva par prioritāti numur viens, ļoti daudziem tas kļuva par vienīgo veidu, kā izdzīvot,"uzskata Neils Kalniņš. "Šeit mēs varam runāt gan par veikaliem, kuri mēģina pārdot kaut ko, skolotājiem tas kļūst par vienīgo veidu, kā mācīt bērnus. Uzņēmumiem tas kļūst par vienīgo veidu, kā savā starpā nodrošināt komunikāciju, noorganizēt savu ikdienas biznesa apriti. Valdībām tas kļūst par vienīgo veidu, kā savā starpā komunicēt, pieņemt lēmumus, tai skaitā komunicēt ar sabiedrību un sabiedrībai komunicēt ar valdību.

Tas, manuprāt, ir unikāls precedents, un es domāju, ka šis gads noteikti izdarīja vairāk nekā visas iepriekš rakstītās stratēģijas, plānotie plāni un viss pārējais kopā ņemts, skatoties kontekstā ar pēdējo 10 gadu centieniem digitalizēties."

Sabiedrība saprata, ka bez tehnoloģiju kompānijām viņu dzīvība, uzņēmumu dzīvība, bieži ir apdraudēta.

"Šis gads ir tāds zināms patiesības moments. Kad ir krīzes situācija, mēs lietojam to, ko vajag, un īstenībā nelietojam to, ko nevajag, un, manuprāt, te ir diezgan svarīgi vērtēt objektīvi situāciju, kurā mēs esam. Pirmkārt, uzņēmumi saprata, cik tas ir nozīmīgi, un tad no visa plašā klāsta nenodarbojas ar visādiem niekiem, bet tiešām ļoti fokusēti koncentrējās uz to produktu gan izmantošanu, gan attīstību, kuriem ir reālā tirgus vērtība, reāla pievienotā vērtība," atzīst Neils Kalniņš.

"Otra lieta, kas, man liekas, ir ļoti būtiska un novērtējama, ir ietekme uz vidi. Es nesaku, ka mums turpmāk nevajag lidot un un izmantot vēl visādus fosilās degvielas dzītus transportlīdzekļus, lai pārvietotos no punkta A uz B starp valstīm. Bet es domāju, ka šis gads mums iemācīja ļoti praktiski, kā var dzīvot daudz saimnieciskāk un iegūt īstenībā arī labus rezultātus."

Neils Kalniņš arī dalās pieredzē, kā ir lielu pasākumu pārcelt no klātienes uz virtuālu pasauli.

Latvijas zinātnieku sasniegumi viedā tekstila radīšanā

Aizvadītajās nedēļās raidījumā esam stāstījuši par viediem jeb gudriem ceļiem, viedām mājām un pārtikas iepakojumiem. Šoreiz pievērsīsimies viedajam tekstilam. Tās var būt gan zeķes, gan cimdi, gan krekli, kas izskatās gluži kā parasts apģērbs, taču tajos iestrādātie sensori  var palīdzēt gan ārstiem, gan sportistu treneriem uzzināt, cik pareizi sportists pārvietojas, kāda ir tā stāja un iegūt citu derīgu informāciju. Šādu apģērbu izstrādi veic Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki sadarbībā ar citām augstskolām un uzņēmumiem. Par viedo tekstilu, Latvijas zinātnieku sasniegumiem un izaicinājumiem šajā jomā stāsta Rīgas Tehniskās universitātes asociētais profesors, Dizaina tehnoloģiju institūta vadošais pētnieks, habilitētais doktors Aleksandrs Okss.