Turpinot atskatīties uz 2022. gada notikumiem zinātnē, noteikti nevar ignorēt tehnoloģiju jomu - šūmēšanās ap metaversu, mākslīgais intelekts apgūst jaunas prasmes, izaicinājumi kiberdrošībā - tie ir tikai daži no aizvadītā gada notikumiem tehnoloģiju jomā. Kādas problēmas spēs risināt tehnoloģijas un kādu jaunu kārtību diktēs jau tuvākajā nākotnē, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē IT speciālists Aigars Jaundālders un tehnoloģiju apskatnieks, raidījuma "Digitālās Brokastis" veidotājs Artis Ozoliņš.

Pasaulē ātrākie datori

Superdatori pasaulē tika ieviesti 20. gadsimta 60. gados. Tos izmanto bioloģijā, astronomijā, meteoroloģijā, kā arī citu sarežģītu uzdevumu atrisināšanā. Cik liela jauda vajadzīga, lai darbinātu šādas mašīnas un ko tās spēj risināt?

2022. gada jūnijā Somijā, Kajani pilsētā, tika atklāts Eiropā jaudīgākais superdators LUMI. Tas ir ātrākais superdators Eiropā un trešais ātrākais pasaulē – tā skaitļošanas jauda ir vairāk nekā 550 petaflopi sekundē, jeb tas veic 550 miljonus operāciju sekundē, ko var salīdzināt ar pusotra miljona jaunāko klēpjdatoru jaudu, kas sakrauti kaudzē veidotu vairāk nekā 23 kilometrus augstu torni.

LUMI un citi tā superradinieki noder, lai risinātu datus medicīnā, klimata pārmaiņās, pilnveidotu mākslīgo intelektu jeb mašīnmācīšanos. Kā šādi giganti darbojas, kādu enerģiju tie patērē, skaidro Elektronikas un datorzinātņu institūta vadošais pētnieks un direktors un Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Modris Greitāns.