Aizvadītais gads medicīnā mums paliks atmiņā ar daudziem “pirmajiem”: pirmie medikamenti, kas apstādinātu agrīnu Alcheimera slimību, zaļā gaisma pirmajai CRISPR gēnu rediģēšanas terapijai, pirmie medikamenti, kas palīdzētu smagajā cīņā ar aptaukošanos un jaunas vakcīnas pret dažādām slimībām. Ko 2023. gads sniedza mums medicīnā? Apzinoties, ka visus aspektus vienā sarunā izrunāt nevaram, šajā raidījumā pievērsīsimies vēža izpētei un terapijai, kā arī jaunumiem Alcheimera ārstēšanā. Saruna ar Rīgas Stradiņa universitātes asociēto profesori, neiroloģi Zandu Priedi un Latvijas Universitātes profesoru, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktoru, gastroenterologu Mārci Leju.

Alcheimers ir neirodeģeneratīva saslimšana, kuru ir neiespējami padarīt par nebijušu brīdī, kad slimības process jau ir sācies. 2023. gads nebija pirmais, kad pasaulē vispār runāja par medikamentiem pret Alcheimeru, tomēr zāļu izstrādē pagājušais gads ir bijis nozīmīgs.

"Pētījumi ir ļoti ilgi, jo smadzeņu neirodeģenerācijas process tas nav viena, divu mēnešu jautājums, tas ir process vairāku gadu garumā. Pēdējos 20 gadus pētniecībā nebija nācis neviens reāls medikaments, kas varētu ietekmēt smadzeņu neirodeģenerācijas mehānismu. Šis ir sasniegums specifiskā imūnterapijas pieejā tieši Alcheimera slimības vienā no patoģenēzes mehānismiem. Imūnterapija, kas vērsta pret konkrētu proteīnu, lai šīs plāksnītes, kas smadzenēs akumulējas un ierosina šo neirodeģenerācijas procesu, tiktu izšķīdinātas un evakuētas no smadzenēm. Lai līdz šim tiktu, pētījumi norisinājās jau 30 gadus," skaidro Zanda Priede.

Tas ir gana liels periods cilvēcei. Zanda Priede atzīst, ka tas, ka ASV jau ir apstiprinājušas izstrādāto zāļu izmantošanu, ir liela uzvara.

"Arī lai mēs tiktu līdz šī medikamenta ieviešanas praktiskā lietošanā ir vēl garš ceļš ejams, ne tikai Eiropā un Latvijā, norāda Priede.

Viņa atzīst, ka jau pētījumu gaitā veikta rūpīga cilvēku atlase un ļoti daudzi cilvēki nevarēja piedalīties, tas nozīmē, ka arī ikdienas praksē ārstiem būs grūts uzdevums noteikt, kuram pacientam, kurā brīdī un kad uzsākt medikamenta lietošanu. Tas būs nākamais svarīgais jautājums.