Latvijas tehnoloģiju giganti sakaru un apraides jomā šobrīd ir jaunas tehnoloģijas revolūcijas gaidās - 5G jeb piektās paaudzes tīkla ieviešana jau ir uz sliekšņa, solot lielāku un ātrāku apraidi, iespēju tīklā saslēgt vairāk ierīces, vienlaikus samazinot enerģijas patēriņu un izmaksas, kā arī iespēju attīstīt tādas jomas, kā e-veselība, autonomā braukšana un viedo pilsētu izveide. Kas tad īsti ir 5G, kādus labumus tas sola un kāpēc tas ir jo īpaši aizraujošs zinātniekiem un arī pilsētplānotājiem, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro VAS "Elektroniskie sakari" projektu vadītājs Neils Kalniņš.

Droni varēs palīdzēt ugunsgrēku gadījumā

Rīgas Tehniskās universitātes pētnieku komanda kopā ar «Latvijas Mobilā telefona» pārstāvjiem izstrādājuši datorredzes un datordzirdes risinājumu, kas palīdzēs apsekot plašus mežu ugunsgrēkus, kā arī varēs tikt izmantots pazudušu cilvēku meklēšanai un citiem mērķiem. Izveidotais prototips – drons – aprīkots ar video un infrasarkanās gaismas kamerām, kā arī audio sensoriem, un tas tika izmēģināts Valdgales (Talsu novadā) šovasar notikušā meža ugunsgrēka teritorijā.

Latvijas Mobilā telefona inovāciju projektu vadītājs Armands Meirāns un Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas profesors Agris Ņikitenko.