Docendo discimus - mācot mēs paši mācāmies - vēsta sens latīņu sakāmvārds un no šejienes arī cēlies vārds, docents - mācītājs. Akadēmiskajā vidē daudziem terminiem, kā piemēram, profesors, maģistrs, rektors- saknes ir meklējamas antīkajā pasaulē un kā redzam, vai šajā gadījumā- dzirdam, šie termini ir ieņēmuši stabilu vietu augstāko mācību iestāžu amatu nosaukumos un zinātniskajos grādos. Raidījuma pirmajā daļā apskatām augstkolas akadēmiskos terminos.
Pirmie burti un zilbes daudziem bērniem laiku laikos ir sākušies ar ābeci. Kur meklējama ābeces vēsture, kam radās ideja radīt lasītprasmes apgūšanai veltītu speciālu grāmatu, kāds ir Vecā Stendera atstātais mantojums un kas vēl slēpjas lielākajā ābeču kolekcijā?
Raidījuma otro daļu esam veltījuši ābeces grāmatas vēsturei un attīstībai, ar kuru mums daudziem lasītprasme un ceļš uz valodas apguvi sākas.. Kopā ar literatūrzinātnieci Māru Gruduli un ābeču kolekcionāru Juri Cibuļu paraudzīsimies uz ābeču pirmsākumiem un to, cik dažādas ābeces mēdz būt.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
---Es atradu materiālu, ka daži latīņu alfabēta burti (nevis diakritiskās zīmes tiem) radušies vēlāk pēc Romas impērijas sabrukuma un nav bijuši sākotnējā latīņu alfabētā.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X