Latvijas Dabas fonds aicina pieteikties lauksaimniekus un zemes īpašniekus, kas ir ieinteresēti agromežsaimniecībā un vēlētos piedalīties Latvijas Dabas fonda vadītā un Eiropas Komisijas līdzfinansētā projektā agromežsaimniecības prakses ieviešanai Latvijā. 

Agromežsaimniecība ir kopējs apzīmējums zemes lietojuma sistēmām, kurās daudzgadīgi kokaugi (koki vai krūmi) tiek audzēti kopā ar kultūraugiem (labību, lopbarību) vai lopiem. Šajā sistēmā zemes apsaimniekošana notiek gan vienlaicīgi telpiski sakārtoti, gan secīgā maiņā. Agromežsaimniecība apvieno sevī tādus lauku izmantošanas veidus kā aleju lauksaimniecība, laukmaļu vai pretvēja stādījumi, parkveida pļavas vai ganības, meža dārzi un citus. Kas īsti ir agromežsaimniecība un kāpēc šāda pieeja būtu īpaši jāatbalsta, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Latvijas Dabas fonda projektu vadītāja Valters Kinna,  Latvijas Lauku konsultāciju uz izglītības centra vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvilis un  Latvijas valsts mežzinātnes institūta "Silava” vadošā pētniece Dagnija Ladziņa.

Neparasti augi Latvijas dabā

Kumeļpēdas un skudras sadraudzība, viltīga kukaiņu pievilinātāja – dzegužkurpīte,  lipīgs āmulis un velnarutka grābeklīte ar sēklu kā urbi – tie ir tikai daži no neparastiem un interesantiem augiem, kuri sastopami mūsu pļavās un mežos, bet par kuriem ko vairāk var uzzināt Latvijas Dabas muzejā. Stāsta Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Lauma Miķelsone.

No botāniķa  viedokļa gandrīz katram augam var atrast ko neparastu un īpašu, ar ko tas izceļas citu augu vidū. Tas ir vieds, kā augi evolūcijas procesā ir pielāgojušies un iemācījušies eksistēt, skaidro Lauma Miķelsone. Bet šoreiz viņas  vadībā palūkojamies uz dažiem floras pasaules pārstāvjiem, kas aug mums tepat līdzās un izceļas ar kādām specifiskām pazīmēm: vieni dižojas ar trejām dažādām lapām vienlaikus, citi barojas ar kukaiņiem un vēl  kādi ar formu  tos pievilina apputeksnēšanai, piemēram, dzeltenā dzegužkurpīte, rets un aizsargājams augs un tā zieda apakšējā daļa izskatās pēc lielas dzeltenas čības vai bļodas.