Raidījumā pievēršamies gana aktuālām tēmām - putnu gripas izplatībai Latvijā un sejas masku valkāšanai.
Sākoties Covid-19 pandēmijai, aizvien biežāk esam dzirdējuši aicinājumus nepulcēties un, ja nepieciešams, ievērot pašizolāciju. Izskatās, ka šie ieteikumi ir līdzīgi arī putniem bīstamās saslimšanas putnu gripas gadījumā. Lai gan slimība pazīstama jau ilgu laiku, Eiropas valstīs tā šogad piedzīvo jaunu uzliesmojumu, un daudziem putniem tā var būt letāla. Ar putniem bīstamo slimību putnu gripu iepazīstina Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR direktors un Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes profesors Aivars Bērziņš.
Putnu gripa ir jau vairāk nekā gadsimtu zināma saslimšana. Arī šobrīd pazīmes, kas liecina par, iespējams, jaunu uzliesmojumu parādīšanos kādā valstī, ir putnu migrācija, kā arī liela putnu koncentrēšanās savvaļā pie kādas ūdenstilpes un mājsaimniecībās. Aivars Bērziņš sarunā atklāj, ka arī putnu tāpat kā cilvēku organisms uz saslimšanām var reaģēt atšķirīgi.
Ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem var, zvanot uz Pārtikas un veterinārā dienesta uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67027402 un norādot pēc iespējas precīzāku informāciju par putnu atrašanās vietu, skaitu, sugu. Tāpat iespējams informēt šī dienesta tuvāko teritoriālo pārvaldi. Tālāk jau dienesta inspektori putnus nogādās institūtā BIOR, kur tiks veikta to izmeklēšana un ņemti paraugi, lai noteiktu, cik patogēns ir vīruss.
Sejas masku pareiza valkāšana
Vēl viena aktuāla tēma aizvien ir sejas maskas. Kā tās atšķiras un cik svarīga ir pareiza to lietošana, lai tik tiešām pasargātu no vīrusiem? Plašāk skaidro Rīgas Stradiņa Universitātes asociēto profesors, Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš, Rīgas Stradiņa Universitātes docenti, šī paša institūta vadošo pētniece Jeļena Reste un Rīgas Tehniskās Universitātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja Inga Dāboliņa.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (4)
Pēc saziņas ar Aivaru Bērziņu no institūta "BIOR" minēšu papildinošu informāciju par putnu gripas vīrusu.
Putnu gripas vīruss atkarībā no ārvides temperatūras, piemēram, ūdenī/ ūdenstilpēs var saglabāties:
ap 30 dienām pie temperatūras 0 C vai 4 dienas pie temperatūras +22 C, fekālijās līdz 3 dienām (temp. +20 C). JĀATCERAS, KA ĀRVIDĒ VĪRUSS NEVAIROJAS, BET VAR SAGLABĀTIES KĀDU LAIKU!
Un te arī fragments no Japānas pētnieku publikācijas (Yamamato Y et al., 2017, In: Applied and Environmental Microbiology):
Maksimālie vīrusa izdzīvošanas periodi tika novēroti paraugos, kas visu veidu audos tika uzglabāti + 4 ° C temperatūrā, un spalvu audos tās bija 240 dienas, muskuļos - 160 dienas, bet aknās - 20 dienas. Vīrusu infekciozitāte + 20 ° C temperatūrā spalvu audos saglabājās maksimāli 30 dienas, muskuļos - 20 dienas, bet aknās - 3 dienas.
Ja rodas vēl kādi jautājumi, priecāsimies palīdzēt!
Cieņā
Mariona Baltkalne
kapec Brisele nav standartizejusi sis masku veidus lai pateretajam katram nav japeta neskaitāmi kalni ar informaciju un jāsaprot kas ir derigs un kas ir patērētāju mulkošanas un palauties tikai uz vakcinu ari ir mulkigi ja pat vakcinacijas biroja darbinieki jau apgalvo ka vakcina pasargā no saslimsanas vai virusa talakizplatisanas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X