Raidījumā pievēršamies gana aktuālām tēmām - putnu gripas izplatībai Latvijā un sejas masku valkāšanai.

Sākoties Covid-19 pandēmijai, aizvien biežāk esam dzirdējuši aicinājumus nepulcēties un, ja nepieciešams, ievērot pašizolāciju. Izskatās, ka šie ieteikumi ir līdzīgi arī putniem bīstamās saslimšanas putnu gripas gadījumā. Lai gan slimība pazīstama jau ilgu laiku, Eiropas valstīs tā šogad piedzīvo jaunu uzliesmojumu, un daudziem putniem tā var būt letāla. Ar putniem bīstamo slimību putnu gripu iepazīstina Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR direktors un Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes profesors Aivars Bērziņš.

Putnu gripa ir jau vairāk nekā gadsimtu zināma saslimšana. Arī šobrīd pazīmes, kas liecina par, iespējams, jaunu uzliesmojumu parādīšanos kādā valstī, ir putnu migrācija, kā arī liela putnu koncentrēšanās savvaļā pie kādas ūdenstilpes un mājsaimniecībās. Aivars Bērziņš sarunā atklāj, ka arī putnu tāpat kā cilvēku organisms uz saslimšanām var reaģēt atšķirīgi.

Ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem var, zvanot uz Pārtikas un veterinārā dienesta uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67027402 un norādot pēc iespējas precīzāku informāciju par putnu atrašanās vietu, skaitu, sugu. Tāpat iespējams informēt šī dienesta tuvāko teritoriālo pārvaldi. Tālāk jau dienesta inspektori putnus nogādās institūtā BIOR, kur tiks veikta to izmeklēšana un ņemti paraugi, lai noteiktu, cik patogēns ir vīruss.

Sejas masku pareiza valkāšana

Vēl viena aktuāla tēma aizvien ir sejas maskas. Kā tās atšķiras un cik svarīga ir pareiza to lietošana, lai tik tiešām pasargātu no vīrusiem? Plašāk skaidro Rīgas Stradiņa Universitātes asociēto profesors, Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš, Rīgas Stradiņa Universitātes docenti, šī paša institūta vadošo pētniece Jeļena Reste un Rīgas Tehniskās Universitātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja Inga Dāboliņa.