Ierasts, ka vasaras sākums ir laiks, ka ne tikai Latvijā, bet visās Baltijas valstīs īpaši tiek godinātas sievietes zinātnē. L`ORÉAL-UNESCO balvu Sievietēm zinātnē no Latvijas šogad saņem Rīgas Tehniskās universitātes doktorantes Anda Barkāne un Laura Vītola un Latvijas Universitātes pētniece Ilze Ļihačova.
Kā ik gadu, raidījums Zināmais nezināmajā piedāvā iepazīt šī gada laureātes un viņu stāstus par atzinību guvušajiem pētījumiem.
Anda Barkāne ir pētniece Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimērmateriālu institūtā. Anda Barkāne saņem atzinību par celulozes modificēšanu 3D drukas tintes izgatavošanai.
Laura Vītola strādā Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātē par pētniece. Laura Vītola tiek apbalvota ar Sievietēm zinātnē balvu par pētījumu, kurā izstrādā ilgtspējīgus zema blīvuma ģeopolimēru bāzes būvmateriālus.
Ilze Ļihačova ir Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūta Biofotonikas laboratorijas vadošā pētniece. Apbalvojumu Sievietēm zinātnē Ilze Ļihačova saņem par diviem pētījumu virzieniem medicīnas fizikas nozarē to tālākai izstrādei. Ilgstošākais no tiem ir saistīts ar ādas, galvenokārt melanomas, neinvazīvu diagnostiku, izmantojot multispektrālās attēlošanas metodes.
"L`ORÉAL" stipendijas 2009. gada laureāte Karīna Siliņa turpina pētījumus Cīrihē
Bioloģe Karīna Siliņa 2009. gadā saņēma "L`ORÉAL" stipendiju sievietēm zinātnē un šobrīd jau vairākus gadus veiksmīgi darbojas Cirihes universitātē (Šveice). Kā viņai veicies pēdējos gados un kā attīstījusies viņas karjera?
Pētniecība, lai veiksmīgāk atpazītu un ārstētu vēzi, par to zinātniece Karīna Siliņa saņēma L`ORÉAL stipendiju 2009. gadā, kad viņa studēja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā. Jau vairākus gadus viņa turpina pētījumus Cīrihes universitātē. Pirms iedziļināmies, kas šobrīd ir Karīnas Siliņas pētījumu fokusā, neliels atskats uz viņas doktorantūras darbu, kas tika novērtēts 2009 gadā. Tā nosaukums bija "Autoantivielu pielietojums audzēju serodiagnostikas, prognostikas un jaunu terapijas pieeju izstrādē".
Toreiz uzsāktais pētījums līdz galam neattaisnojās, jo izveidotais tests nespēja atpazīt lielu daļu audzēju to dažādības dēļ, tomēr iegūtā pieredze, uztrenētā kritiskā domāšana un jaunu ideju meklējumi ļāva Karīnai turpināt pētījumus vēža diagnostikā un ārstēšanā. Šogad Karīna Siliņa saņēma Šveices valdības atbalstu savas pētnieciskās laboratorijas izveidei, kurā viņa turpina skatīt imūnsistēmas lomu audzēju šūnu atpazīšanā.
Nākamos piecus gadus Karīna Siliņa turpinās pētīt, kāpēc imūnsistēma vēža gadījumā šādi uzvedas un cik tas ir būtiski mūsu imūnsistēmai, cīnoties ar vēzi.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
---Ja printeris strādā ar tinti, tad tas strādā 2 nevis 3 dimensijās. Piemēram apglezno trīs dimensiju objekta virsmu.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X