Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ik gadu rīko konkursu Gada jaunais zinātnieks un iepazīstina ar tiem jaunajiem pētniekiem, kas drīz pēc studijām nākuši klajā ar saistošiem pētījumiem un veiksmīgiem risinājumiem. Tiekamies ar šī gada RTU Jaunā zinātnieka titula ieguvējiem. Rīgas Tehniskās Universitātes Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētniece Arita Dubņika pēta bioadhezīvus materiālus, bet RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes vadošais pētnieks Andis Supe - optiskās šķiedras.

Nobela prēmija ķīmijā piešķirta par proteīnu izstrādi

"Evolūcijas spēku atklāj dzīves dažādība. 2018. gada Nobela laureāti ķīmijā ir ieguvuši kontroli pār evolūciju un izmantojuši to mērķiem, kas nes vislielāko labumu cilvēcei. Vadītas evolūcijas radīti enzīmi tiek izmantoti jebkā – no biodegvielas līdz medikamentu ražošanai," tā par šī gada ķīmijas laureātu veikumu teikts Nobela prēmijas paziņojumā.

Šī gada Nobela prēmija ķīmijā piešķirta amerikāņu un britu zinātniekiem par proteīnu izstrādi, kas "atrisina cilvēces ķīmiskās problēmas". Prēmija piešķirta amerikāņu zinātniekiem Fransisai Arnoldai un Džordžam Smitam un britu zinātniekam seram Gregorijam Vinteram. Zinātnieki pētījuši enzīmus – vielas, kas katalizē ķīmiskas reakcijas un darbojas tikai noteiktos apstākļos.

."Šī gada Nobela laureātus ķīmijā ir iedvesmojis evolūcijas spēks, un viņi izmantojuši tos pašus principus - ģenētiskas izmaiņas un selekciju, lai izstrādātu proteīnu, kas risina cilvēces ķīmijas problēmas,"  teikts  Zviedrijas Karaliskās Zinātņu Akadēmijas paziņojumā.

Ko un kā šie zinātnieki ir pētījuši, skaidro Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūta, vadošais pētnieks Jānis Liepiņš.