Tuvojoties Lāčplēša dienai un pieminot tos, kuri par Latviju savulaik ir atdevuši dzīvības, mēs nevaram nedomāt par apstākļiem, kādos karavīri Latvijas brīvību izcīnījuši. Lielā salā, ilgstoši bez silta ēdiena un jebkādām ērtībām. Laiki ir mainījušies. Lai gan sava brīvība mums joprojām jāsargā, it īpaši pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos, tehniskais nodrošinājums karavīriem noteikti ir uzlabojies. Pilnveidojies ir arī veids, kā karavīri mācību laikā var iestiprināties, - tiek domāts par ēdiena saturu un veidiem, kā ēdienu pagatavot. Tieši šiem jautājumiem pirms kāda laika pievērsās pētnieki Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, viņu veikums tika atzinīgi novērtēts, un darbi turpinās. Par to, kādas atziņas gūtas, strādājot pie pētījuma par Nacionālo bruņoto spēku uzturdevām, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes profesore un vadošā pētniece un Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas vadītāja Sandra Muižniece-Brasava.

Ir noslēdzies darbs pie pētījuma „Sausās uzturdevas izstrāde Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem”, un par šo veikumu pētniece kopā ar kolēģiem saņēmusi Aizsardzības industrijas gada balvu izglītībā un pētniecībā.

Pētniece stāsta, ka ieceres aizsākums ir 2009. gadā, kad pēc kādas sarunas radās domā, ka vajadzētu pašiem savu sausās pārtikas uzturdevu izstrādāt, nevis lietot citās valstīs veidotu. Svarīgi, lai tā būtu ar garu derīguma termiņu un arī ar augstu ir uzturvērtību.

2011. gadā Nacionālie bruņotie spēki sāka lietot pirmo Latvijā izstrādāto sauso uzturdevu.

"Ja salīdzinām, kāda paka ir šobrīd un kāda bija pirmajā brīdī, ir stipri mainījusies, pārveidojusies. Šobrīd jau ir "trešā paaudze" šim pakām, strādājam pie ceturtās," stāsta Sandra Muižniece-Brasava.

Sausās uzturdevas paka ir paredzēta vienai ēdienreizei. To veidojot ņemti vērā dažādi principi, kā arī glikēmiskais indekss, jeb kādā daudzumā no kuriem produktiem cukurs nonāk asinīs. 

"Ir vajadzīgs ātrāk atjaunot enerģiju, lenāk, līdz ar to katrai pakai ir noteikts kaloriju skaits un tās saturs ir tāds, ka ir produkti, kurus ēdot, dabūjat ātrāk sāta sajūtu, ir tādi, kur lenāk. Svarīgi, ka dienā paredz trīs pakas. Arī kaloriju skaitu esam sabalansēti skatījusies, atbilstoši NATO standartiem. Ir dažādas Latvjai specifiskas lietas," skaidro Sandra Muižniece-Brasava.

"Parasti jautā, cik kalorijām jābūt dienas devā? Pēc standartiem 3600 kalorijām visas dienas garumā, tas nozīmē, ka tās ir trīs pakas, katrā 1200 kalorijas. Mūsu uzstādījums ir, ka tās ir ne mazāk kā 1300 kalorijas. Mēs mazliet palutinām, jo ir dažādas noslodzes," bilst pētniece.

Sandra Muižniece-Brasava or gandarīta, ka interneta resursos redz daudz pozitīvas atsauksmes par Latvijā tapušo uzturdevu. Viņa uzskata, ka šādas šādas sausās uzturdevas pakas ir vērtīgas ne tikai aizsardzības industrijai, bet arī noder sportistiem, kalnos kāpējiem, aktīvā dzīvesveida piekritējiem.

To uzglabāšanai nav nepieciešams ledusskapis.

Dienesta pakāpes Latvijas armijā

No kareivja līdz ģenerālleitnantam un Jūras spēkos - no matroža līdz viceadmirālim. Kā šobrīd Latvijas armijā notiek pakāpju piešķiršana pēc NATO standartiem un kā tas bija starpkaru Latvijā? Kam piešķir augstākas dienesta pakāpes un kādos gadījumos tās atņem, stāsta Latvijas Nacionālo bruņoto spēku atvaļinātais pulkvedis Jānis Hartmanis.

Mūsdienās Latvijas armijā pastāv 17 dažādas dienesta pakāpes. Dažāda skaita un lieluma zvaigznes un svītras uz apkakles zīmotnēm un uzplečiem var redzēt pie karavīru tērpiem parādes formās, taču ikdienā no lielāka attāluma ir grūti sazīmēt kurš, piemēram, ir kaprālis un kurš – virsnieks. Skaidro Nacionālo Bruņoto spēku atvaļinātais pulkvedis Jānis Hartmanis.

Viņš norāda, ka agrāko karu pieredze rāda, ka pretinieka snaiperis vienmēr medī  komandierus un senāk košie tērpi, zeltītās treses un spožās epoletes bija ļoti labs mērķis pretiniekam kaujas laukā. Tagad dienesta pakāpes īpaši neizceļas uz haki vai citas maskējošās krāsas fona.

Skaidrojumu par armijas hierarhiju Jānis Hartmanis sāk ar zemāko un skaitliski vislielāko pakāpi – tas ir kareivjiem, matrožiem un zemessargiem – tiem, kuri tikko ir iesākuši militārā dienesta gaitas.