Kā top skaistās amatieru un profesionāļu fotogrāfijas ar Zemes atmosfēras parādībām, tuvo un tālo kosmosu? Kā Visuma dzīles "iegūst krāsas" fotoattēlos un kāpēc attēli ir tik nozīmīgi kosmosa izpētē? Skaidro Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks.

"Var sākt pat ar mobilo telefonu," atzīst Ilgonis Vilks, vaicāts, kāda tehnika būtu nepieciešama amatierim, lai pievērstos astrofotogrāfijai.

"Galvenais moments būtu tas, kāpēc astronomijas amatieri fotografēt debesis. Šeit galvenie ir estētiskie iemesli. Jā, protams, ir astronomijas amatieri, kas piedalās kādos specifiskos projektos, novēro supernovas, novēro asteroīdu aizklāšanas un citas lietas, kur viņi attēlus iegūst jau profesionālām vajadzībām patiesībā," stāsta Ilgonis Vilks. "Bet tā astronomijas amatieri fotografē debesis savam un citu priekam, un šeit ir tas estētiskais moments priekšplānā. Un tad, piemēram, ir svarīgi, nevis tikai nofotografēt Piena ceļu, bet arī, lai tas Piena ceļš būtu kādā skaistā, interesantā ainavā, lai būtu tas attēls pabeigts un būtu to patīkami aplūkot. Tā kā šeit tie mērķi ir pavisam citi un tehnika arī līdz ar to ir cita.

Būtībā var pat sākt mobilo telefonu. Mūsdienās mobilo telefonu kameras daudziem ir itin labas, ja cilvēks māk pārslēgt pro jeb nakts režīmā, uzlikt uz neliela statīva, tad var sākt iegūt nakts debess attēlus."

"Lai fotografētu vairāk un daudzveidīgāk, ir vajadzīgs digitālais fotoaparāts, kuram mainīt objektīvus, ne tāds pavisam mazs "ziepju trauciņš", bet drusku lielāks. Un statīvs, varbūt sekošanas iekārta. Kā jebkurā hobijā, tikko cilvēks sāk ar to nodarboties, parādās zināmas prasības pret resursiem un zināmi izdevumi," turpina Ilgonis Vilks. "Tad jau var fotografēt ļoti daudz ko. Var fotografēt dažādas zvaigžņu ainavas, var fotografēt ziemeļblāzmas, sudrabainos mākoņus, dažādas optiskās parādības, te paveras ļoti plašas iespējas.

Tā tehnika, kas vajadzīga, mūsdienās nav pārāk sarežģīta, pat ne obligāti teleskops. Ja ir teleskops, tad var fotografēt tuvplānā dažādus objektus - sauli, mēnesī, dažādus miglājus, galaktikas un viss kaut ko citu, ko mēs redzam arī profesionālajos attēlos."