Mūsdienu zinātne ļauj mums rast racionālu un fizikas likumos balstītu skaidrojumu dažādām dabas un astronomiskām parādībām, taču cilvēks senatnē dabas un debesu parādībās meklēja simbolisko pielūgsmes objektu un brīdinājumu par gaidāmām briesmām. Kā Sauli, ziemeļblāzmu, komētas un citas dabas un astronomiskās parādības skaidroja mūsu senči aizvēsturē, raidījumā Zināmais nezināmajā atklāj Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks Guntis Zemītis.

Patiesais un izdomātais nostāstos un teikās

Ne viens vien nostāts vai teika šķiet tik ticams, ka gribas to uztvert kā patiesību. Cik patiesības ir nostāstos un teikās un kā to atklāj vēsturnieki, skaidro vēsturnieks Vidzemes Augstskolas rektors asociētais profesors Gatis Krūmiņš.

Pils pagrabos apslēpti dārgumi vai nogrimuši kopā ar ēku, slepenas ejas, un spoki kungu namos- šie sižeti bieži sastopami gan senākā tautas mutvārdu daiļradē, gan ir dzīvi vēl mūsdienās. Teikās un pasākas izdomājumi un vēsturiski dokumentēti fakti nereti vien ir saplūduši kopā, jo pārstāstot no mutes mutē, katrs stāstītājs notikuma paspilgtināšanai pieliek kaut ko no sevis klāt. Kopā ar Gati Krūmiņu raugām, kur latviešu tautas teikās un pasakās ir zili zaļi brīnumi un kur – balta patiesība.