Atkritumu apjoms pasaulē nemazinās, tāpēc pētniekiem jābūt radošiem, meklējot risinājumus, kā atkritumus var izmantot vēl citos veidos. Dažkārt tas pat nozīmē - bīstamu un kaitīgu atkritumu masu padarīt par lielisku ieroci cīņā ar kādu samilzušu problēmu.

Raidījumā Zināmais nezināmajā skaidrojam, kā no toksiskā atkritumu poligona infiltrāta var iegūt plastmasu apēdošas baktērijas, gan to, kā iegūt vērtīgo zivju eļļu no lauksaimniecības un pārtikas ražošanas atkritumiem. Skaidro Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas katedras pētniece Laura Žorža un Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu vadošo pētnieks, asociētaissprofesoru Krišs Spalviņš.

Atkritumu šķirošana, atkritumu pārstrāde - nu jau daudzus gadus notiek diskusijas par to, kā mazināt aizvien pieaugošos atkritumu kalnus, kuros dzīvojam. Kādi risinājumi jau ir atrasti - var šķirot, kaut ko var pārstrādāt, bet, protams, šis jautājums no dienas kārtības noteikti vēl ilgi nepazudīs.

Atkritumi Baltijas jūras piekrastē

Vidēji Latvijas piekrastē mētājas 35 dažādu atkritumu veidi katros 100 pludmales metros. Kā atkritumi nonāk jūrā un kas gan Latvijas piekrastē, gan pasaules ūdeņos veido atkritumus, skaidro organizācijas ''Latvijas Zemes draugi'' priekšsēdētājs Jānis Ulme.

16 ar pusi tūkstoši atkritumu vienību tika savākts šovasar kārtējā vides aktīvistu  ekspedīcijā gar Baltijas jūras piekraksti Latvijas teritorijā. Apkopojot datus, ekspedīcijas dalībnieki konstatēja, ka uz katriem 100 pludmales metriem ir rodami 375 atkritumi. Par  laimi mums vēl  nav jāšausminās par atkritumu salām, kādas miljoniem kvadrātkilometru platībā ir izveidojušās Klusajā okeānā, taču arī nule minētie skaitļi ir iespaidīgi, lai varam runāt par,  žargonā sakot, miskasti mūs piekrastē. Kā Rīgas ielās nomests izsmēķis vai  podā iemests ausu tīrāmais vates kociņš nonāk līdz jūrai un vai tiešām pludmalē nomesta salvete vai maisiņš nekavējoties kļūst par atkritumu ūdenī?