No 1. jūnija Vides risinājumu institūta Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” Cēsīs norisināsies starptautiska izstāde “PROM no acīm, PROMno prāta”. Tā aicinās par atkritumiem domāt radošā veidā, cenšoties panākt, ka izgāztuvēs un poligonos nomāk arvien mazāk vērtīgu materiālu.

Lai arī cik daudz un bieži mēs runātu par atkritumu problemātiku, tā vien šķiet, ka darāmā šajā jomā vēl ir daudz. Tas attiecas gan uz konkrētām darbībām, lai atkritumus mazāk radītu un vairāk pārstrādātu, gan arī veidu, kā par to runājam. Cik daudz vērtīga meklējams lietās, ko izmetam? Kādi materiāli ir atkritumu sastāvā un kā tos tālāk izmantot gan ķīmijā, gan mākslā. Izstāde ar ļoti radošu piegājienu atkritumu tematikai drīz durvis vērs Cēsīs. Vai tiešām prom no acīm ir arī prom no prāta, ar tādu ideju mākslinieki no dažādām valstīm ir veidojuši interesantus darbus no materiāliem, kas atrodami mūsu atkritumu konteineros. Kādas vielas ir atkritumu sastāvā, ko tālāk būtu labi likt lietā jaunu produktu radīšanā, raidījumā Zināmais nezināmajā atklāj Vides risinājumu institūta pārstāve Guna Dātava un vides inženierzinātņu doktore, Ekodizaina kompetences centra pārstāve Jana Simanovska.

Koksnes atkritumi pārtop derīgā izejvielā

Koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks Jānis Rižikovs ver vaļā maisu, kurā ir bērza tāss, nākamajā tā jau samalta skaidās, tad no šī maluma ekstrakcijas procesā ir iegūta tāda kā pasta, proti, saistviela jeb līme, ko tālāk izmanto bērza skaidu saplākšņu gatavošanā.

Ceļš pie tā, lai no bērza mizas un koka atlikumiem izgatavotu videi, cilvēkam un arī viņa maciņam draudzīgu materiālu aizsākās 2009. gadā Latvijas valsts koksnes ķīmijas institūtā. Par to stāsta institūta  vadošais pētnieks, inženierzinātņu doktors Aigars Pāže.

Bērza pētnieki redz nākotni šajā procesā un ir gatavi sadarboties ar ražotājiem un attīstīt šādu, tā teikt, koksnes atlieku otrreizējas  izmantošanas tehnoloģiju. Aigars Pāže  dod aptaustīt  bērza tāss saplāksni, kur vairākās kārtās ir sastiprinātas kopā plānas  plāksnes un skaidro, kā ar minēta koka atlikuma produktu top šāds materiāls.

Skatot tālāk tāsi kā būvniecībā noderīgu produktu, Aigars Pāže kopā ar savu kolēģi Jāni Rižikovu skaidro, kāpēc bērza miza ir   apkārtējai videi un cilvēkam draudzīga, salīdzinot ar līdz šim pieejamām finiera plāksnēm.