Mūsdienās tā ir milzīga industrija ar neskaitāmiem zīmoliem, personībām un atšķirīgiem rokrakstiem, taču šīs nozares attīstība ir tikai pusotru gadsimtu gara. Runa ir par augsto modi, modi, kas apzīmē ekskluzīvu, klientam pielāgotu un unikālu apģērbu radīšanu, kas laika gaitā sācis neviļus diktēt noteikumus visā apģērbu radīšanas un valkāšanas procesā. Kurā brīdī pasaules vēsturē aizsākās augstā mode? Kad noteikt toni sāka modes nami, dizaineri un modes dāmas? Kāda bija šīs modes politikas veidotāju ietekme uz cilvēku ģērbšanos svētkos un ikdienā, raidījumā Zināmais nezināmajā atklāj Latvijas Mākslas akadēmijas Modes dizaina katedras docente, modes vēsturniece Edīte Parute.

Modes noteicēji Rīgā 20.gadsimta 20.-30. gados

Starpkaru periods Eiropā ienesa nebijušas vēsmas modes pasaulē, bet to, kā ģērbties Rīgas dāmām un kungiem, noteica ne tikai Eiropas tendences, bet arī Rīgas modes nami. Par starpkaru modes attīstību Rīgā stāsta Latvijas Modes palātas vadītāja Dita Danosa.

Nost ar korsetēm, svārku garums līdz ceļiem, īsas frizūras, kleitas izšūtas ar neīstām pērlītēm un fliteriem, mazas cepurītes, zīda zeķes un cigarete mute – tā īsumā var raksturot 20. gadsimta 20. gadu sieviešu modi, un Latvija nav izņēmums. Lai arī sākuma gadi pēc Pirmā pasaules kara ir liesi un nabadzīgi un par tādu pārmērīgu tā laika valdošo art deco stilu Latvijā nevar runāt, tomēr palēnām ar pie mums rodas modes un stila noteicēji.