Tehnoloģiju spožums un arī posts ir autonomie ieroči – ierīces, kas darbojas bez cilvēka klātbūtnes. Pasaules zinātnes un tehnoloģiju jomas līderi nākuši klajā ar paziņojumu, brīdinot par autonomo ieroču sistēmas jeb tā dēvēto "robotu-slepkavu" izmantošanu militāros projektos, norādot uz sekām, kādas šā mākslīgā intelekta izmantošana varētu radīt civilizācijai. Šo viedokli paudis zinātnieks Stīvens Hokings, "Apple" vadītājs Stīvs Vozņaks un daudzas citas jomas autoritātes, tostarp arī zinātnieki no Latvijas.

Vēstulē minēts: “Tas ir vien laika jautājums, kad autonomie ieroči parādīsies melnajā tirgū, teroristu rokās, pie tirāniem, kas vēlas kontrolēt savas tautas un īstenot etniskās tīrīšanas. Tie ir ideāli piemēroti tādiem mērķiem, kā valstu destabilizācija, cilvēku iebiedēšana un selektīva konkrētu etnisko grupu slepkavošana.”

Kas ir autonomie ieroči, kādi ir to radītie draudi un vai jau šobrīd pasaulē ir tehnoloģijas, kas, nonākot militāristu rokās, var izraisīt smagas sekas, raidījumā Zināmais nezināmajā diskutē LU Datorikas fakultātes dekāns profesors Juris Borzovs un Elektronikas un datorzinātņu institūta kiberfizikālo sistēmu laboratorijas vadošais pētnieks, LU Datorikas fakultātes profesors Leo Seļāvo. Abi zinātnieki ir parakstījuši šo vēstuli.

Ieroči gadsimtu gaitā

Ieročus cilvēki pazīst jau kopš seniem laikiem - tos izmantojam jau no laika gala, gan lai aizstāvētu sevi, gan medībām un, protams, cīņās par varu un teritoriju. Atskatāmies vēsturē, kad visvienkāršākais šaujamierocis varēja radīt ne mazums klapatu. Ieva Valeine devās uz Kara muzeju, lai kopā ar muzeja ieroču nodaļas vadītāju Egīlu Gelderiņu iepazītos ar muzeja šaujamieroču kolekciju.

Sižetā Egīls Gelderiņš min ieročus, ko izmantojuši Latviešu nacionālie partizāni. Daudziem no šiem ieročiem ir izdaiļoti laidņi. Ja kādam no klausītājiem ir informācija par to, kam piederējis mežabrāļu ierocis, uz kura laidņa iegrebts uzraksts “Turēšu svētu savu dzimteni” vienā pusē un otrā – “Nāvi sarkanajam ordam", lūdzam zvanīt vai rakstīt Latvijas Kara muzejam.