Cēsu pils dienvidu tornī, apsekojot vairākus gadsimtus nepieejamo vītņu kāpņu telpu, uz kāda akmens atrasts unikāls 16.gadsimta otrajā pusē ieskrāpēts uzraksts. Šis ir senākais un kultūrvēsturiskā ziņā nozīmīgākais akmens virsmā iegrieztais vēstījums, kas saglabājies Cēsu pilī. Latīņu un vācu valodā rakstīto tekstu jau daļēji izdevies atšifrēt. Latīņu valodā rakstītās rindas ir fragments no apustuļa Pāvila vēstules romiešiem: “Si Deus pro nobis quis contra nos” jeb “Ja Dievs par mums, kas būs pret mums”.

Cēsu pils dienvidu tornis pirmo reizi būs pieejam apmeklētājiem. Kādus jaunus stāstus tas slēpj un ko vēl pētnieki atklājuši Cēsu pilī, raidījumā Zināmais nezināmajā plašāk stāsta Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītājs vēsturnieks Gundars Kalniņš.

Ar dienvidu torņa vēsturi Gundars Kalniņš iepazīstina arī videostāstos.

Muzikālā izglītība baroka laikmetā

Papildus dziedātmākai, komponēšanai, instrumenta spēlei dziedātājiem bija jāpagūst arī Senās Grieķijas retorika. Par muzikālo izglītību un vokālās mākslas attīstību baroka laikmetā, stāsta senās mūzikas speciālists, orķestra „Collegium Musicum Riga" vadītājs Māris Kupčs.