Cilvēka organisms ir apbrīnojami sarežģīts un smalks mehānisms, kas darbojas vienotā sistēmā un šīs sistēmas darbību izprast arvien ir nopietns izaicinājums zinātnei. Nesen veikti pētījumi tuvinājuši cilvēka izpratni par vismaz vienu sadarbību starp mūsu orgānu sistēmām un tā ir zarnu trakta mijiedarbība ar mūsu smadzenēm. Kā gremošana un zarnu mikrobioma stāvoklis ietekmē cilvēka psihisko veselību? Vai kairināto zarnu sindroms vai izmaiņas mikrobiomā var radīt cilvēkos depresiju? Kāda ir saikne starp mūsu gremošanas orgāniem un psihoemocionālo veselību, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro gastroenterologs, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētais profesors Aleksejs Derovs un psihiatre RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras docente Ļubova Renemane.

Kas ir salauztās sirds sindroms?

Lai gan sirds ir orgāns, kas darbojas visai neatkarīgi, tomēr, tā kā mūsu ķermenī viss ir saistīts starpā, tad pastāv saikne starp sirdi un emocijām, un sirds var tik salauzta no negatīviem emocionāliem pārdzīvojumiem gan pārnestā, gan tiešā nozīmē.

Medicīnā  eksistē termins „salauztās sirds sindroms. Par to, vai sirds sāp kādu tuvu cilvēku zaudējot, vai tā ir stenokardijas pazīme, stāsta Rīgas Stradiņa universitātes docents un  P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas kardioloģijas centra invazīvais kardiologs Kārlis Trušinskis.