Augot pētījumu skaitam par mūsu gremošanas sistēmas ietekmi uz kopējo veselību, arvien vairāk varam novērtēt mūsu zarnu lomu kopējā veselībā. Pašmāju pētnieki pievērsuši uzmanību, kā D vitamīns uzsūcas cilvēka gremošanas traktā, atklājot, ka D vitamīna uzsūkšanos organismā ietekmē mūsu zarnu mikrobioms*. Tas pētīts multiplās sklerozes pacientiem. Kā mūsu zarnu darbība veicina dažādas autoimūnas saslimšanas? Plašāk stāsta Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Genomikas un bioinformātikas laboratorijas vadītāja Natalia Paramonova, Genomikas un bioinformātikas laboratorijas zinātniskā asistente Samanta Pļaviņa, bioloģijas zinātņu doktore Elīna Ļeonova un neiroloģe Jolanta Kalniņa.

Vitamīni un minerālvielas mūsu organismā

To, ka vitamīni un minerālvielas vajadzīgas, lai mūsu organisms varētu  pilnvērtīgi funkcionēt, šķiet, zina katrs, bet šoreiz papētīsim, kā konkrētās  uzturvielas, tā teikt, uzvedas, nonākot cilvēka vēderā.

„Ja cilvēks vēlas  profilaktiskos nolūkos uzlabot veselību, tad ieteicams lietot  vitamīnu kompleksu, jo organisms paņems sev vajadzīgo, bet pārējais ar urīnu tiks izvadīts ārā,” atzīst teic Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas ķīmijas katedras docētāja un doktorante Anna Gavrilova. Viņa skaidro vitamīnu dabu.

Tā kā mēs ar ēdienu vai uztura bagātinātājiem uzņemam arī citus ķīmiskus elementus, jāpatur prātā, ka pārlieku ilgi lietojot cinka  preparātus, tas var aizkavēt citu organismam būtisku minerālvielu uzsūkšanos. Līdz ar to, var tikt vājināta mūsu imūnsistēma un dzelzs daudzums organismā.

Anna Gavrilova arī atgādina vispārīgu informāciju par D vitamīnu mūsu platuma grādos dzīvojošiem.

Vēl runājot par atsevišķām vērtīgām uzturvielām, Anna Gavrilova uzsver magnija lietošanas ieteikumus. Magnijs novērš muskuļu krampjus, veicina labu miegu, arī vairo enerģiju, bet pārlieku lielas magnija devas var izraisīt nepatīkamas blaknes.

 

* Pētījums tika veikts projekta 1.1.1.2/VIAA/4/20/718 ''D vitamīna un tā receptoru gēnu polimorfismu loma zarnu iekaisuma modulācijā pacientiem ar recidivējošu un progresējošu multiplās sklerozes norisi'' ietvaros.