Jau 15. decembrī oficiāli tiks atklāta digitālā radio DAB+ raidīšana testa režīmā Latvijā. Latvijas iedzīvotāji jau vairākus gadus televīzijas raidījumus skatās digitālajā jeb ciparu apraidē, savukārt DAB+ tehnoloģija jeb digitālais radio darbojas jau vairākās Eiropas valstīs. Kā darbojas šī tehnoloģija un kādus ieguvumus tā solās nest Latvijai, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Latvijas valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta un Latvijas Radio valdes loceklis Uldis Lavrinovičs.
Andris Šutka izstrādājis elektrostatiskā lādiņa detektoru
Pa pirkstiem ar elektrību ir dabūjis ikviens, īpaši jau ziemas laikā, kad elektrizējas mati un apģērbs. Taču, ja ikdienā tas mums rada īsus nepatikas brīžus, tad ir situācijas, kur statiskās elektrības radītie bojājumi var izmaksāt ļoti dārgi. Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieks Andris Šutka ir izveidojis produktu, kas nākotnē varētu ietaupīt miljardus.
Pirms diviem gadiem Andris Šutka ieguva RTU gada jaunā zinātnieka titulu, daudzus no viņa pētījumiem publicējuši starptautiski atzīti zinātnes izdevumi. Arī šī gada beigas zinātnieka darbs ir mediju uzmanības lokā - viņš izstrādājis elektrostatiskā lādiņa detektoru. Ceļš pie detektora ved caur Andra Šutkas pēcdoktorantūras laiku Tartu.
Mobilā nauda atvieglo dzīvi Kenijā
Mobilā nauda jeb iespēja norēķināties par produktu vai pakalpojumu nosūtot īsziņu, ir jau zināma tehnoloģija lielā daļā pasaules valstu, bet jo īpaši tas ir aktuāli Kenijā, kur uz visu valsti ir tikai 2700 bankomātu, bet gandrīz visiem iedzīvotājiem ir mobilais telefons. Pateicoties Kenijas mobilās naudas sistēmai, pieaudzis produktu un pakalpojumu patēriņš un aptuveni 194 tūkstoši jeb div procenti no valsts mājsaimniecībām ir pārkāpušas nabadzības slieksni.
Žurnāls „Science” ziņo, ka īpaši ieguvumu no šādas mobilās naudas izjutušas sievietes, kas šādā veidā radušas iespēju no lauksaimniecības pievērsties savam biznesam. Kenijā jau šobrīd darbojas 110 tūkstoši mobilās naudas aģentu - cilvēku, kuri palīdz cilvēkiem noguldīt mobilo naudu vai arī saņemt tiem sūtītos pārskaitījumus.
Mobilās naudas pakalpojums nav bezmaksas, taču par to arī nav jāmaksā liela nauda. Lai cik savādi tas arī neizklausītos, mobilās naudas konts nav piesaistīts nevienai norēķinu kartei un šī pakalpojuma nodrošināšanā ir iesaistīts tikai viens uzņēmums - mobilo telefonu operators. Kā viena no būtiskākajām mobilās naudas priekšrocībām tiek minēta tās ērtā lietošana attālināti, jo Kenijā ļoti izplatīta situācija, ka kāds no ģimenes locekļiem strādā tālu no mājām, vai arī bērni iet skolā pavisam citā reģionā.
Pirms mobilās naudas norēķiniem jebkuras finansiālas darbības bija gan laikietilpīgas, gan dārgas - līdz šim, lai pārsūtītu vai saņemtu naudu, ļaudis bijuši spiesti ņemt divas līdz trīs brīvdienas, lai paspētu ar autobusu mērot tūkstoš kilometru, lai tikai nogādātu kādam 30 vai 40 dolārus un atgrieztos atpakaļ darba vietā. Turklāt pārvietot naudu virtuāli ir kļuvis daudz drošāk, nekā to pārvadāt vārda tiešajā nozīmē. Starp citu, vairākas bankas jau sākušas mobilās naudas lietotājiem piedāvāt uzkrājumu iespējas un kredītkartes. Pētnieki ir paskaitījuši, kādu ieguvumu mobilā nauda devusi valstī no 2008. līdz 2014. gadam un secinājums ir skaidrs - mobilā nauda nav padarījusi iedzīvotājus bagātus, tomēr arvien mazāk mājsaimniecību Kenijā ir spiestas izdzīvot ar mazāk nekā diviem dolāriem dienā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X