Mēs visi lieliski zinām, kā dzīvi pasaulē mainīja interneta straujā attīstība un kamēr šķiet, ka tikko esam piedzīvojuši visu labo un slikto, ko internets spēj sniegt, zinātnieki strādā pie jauna informācijas apmaiņas tīkla - kvantu internets. Tā darbības pamati balstās neparastā un ar klasiskās fizikas likumiem neizskaidrojamā sistēmā, taču jau šobrīd zināms, ka šāds kvantu tīkls būs tehnoloģiju apvērsums. Kā neparastie kvantu fizikas likumi ļaus apmainīties ar informāciju un kādas iespējas tās varētu sniegt? Kādi "cietie rieksti" jāatkož pētniekiem, lai kvantu tīkls varētu darboties un ar ko tas atšķirsies no ierakstā interneta? Vai tajā būs kvantu versija "Facebook" un cik drošs būs kvantu internets pret kiberuzbrukumiem, raidījumā Zināmais nezināmajā atklāj Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes profesors Vjačeslavs Kaščejevs.
"Kvantu internets ir tajā pašā gaišajā nākotnē, kurā ir kvantu skaitļotāji ar kļūdu labošanu, kurus var neierobežoti ilgi darbināt praktiski noderīgus kvantu algoritmus," atzīst Vjačeslavs Kaščejevs.
Galvenais pielietojums, kāpēc vajadzīgs kvantu internets, ir neuzlaužami droša komunikācija, tie ir gan militārie sakari, finanšu sakari, privāta ģenētiska informācija. Galvenais mērķis ir nodrošināt neuzlaužamu komunikācijas kanālu.
"Ja jau datorus var saslēgt datortīklā, tad gan jau kvantu internets ir tīkls, kurā var saslēgties kvantu datori. Tā ir viena no atbildēt. Pētījumi pie kvantu interneta un iecere veidot kvantu internetu - globālo tīklu, kurā var saslēgties kvantu skaitļotāji un citas lietas, tā ir daļa no kvantu informācijas tehnoloģijām. Tieši tīklošanas jeb komunikācijas daļa," skaidro Vjačeslavs Kaščejevs.
"Jau šodien savieno parastos datorus ar īpašu kvantu sakaru līniju no viena punkta uz otru, lai nodrošinātu neuzlaužamu šifrus, komunikāciju. Šādi sakaru tīkli tuvākajā laikā parādīsies arī Latvijā," turpina Vjačeslavs Kaščejevs.
Otrs - kā padarīt savienojumu starp diviem galapunktiem ar vienu starpposmu tādu, ka izveidojas kvantu interneta pamatsavienojums - sapīto kubitu stāvokļu pāris dažādās vietās. Tas ļauj diviem punktiem sazināties, pat, ja pa vidu esošajam starpniekam neuzticas.
"Viens ir no viena punkta uz otru, otrs - telefona centrāle, kurai visi pieslēgtie var savstarpēji droši sazināties un ar kubitiem apmainīties. Lielā vīzija ir par to, lai var tādas "telefonu centrāles" savienot globāli savā starpā. Tur vēl ir lieli izaicinājumi fundamentālajā pētniecībā. Trešais ir tas kvantu internets," atzīst Vjačeslavs Kaščejevs.
Kas ir metaverss?
Jēdziens metaverss [metaverse] pirmo reizi parādījās rakstnieka Nīla Stīvensona 1992. gadā izdotajā zinātniskās fantastikas romānā „Lavīna”, kur cilvēki darbojas virtuālajā telpā. Termins metaverss veidots no diviem vārdiem – “meta”, kas nozīmē – kaut kas ārpus izziņas robežām esošs, pārpasaulīgs, un – “verss” no vārda universs. Vienkārši sakot, metaverss ir nākotnes internets – kibertelpa, kur saplūst reālā un virtuālā pasaule.
Kā metaverss izskatās, vai tā ir tikai izklaides platforma virtuālās pasaules cienītājiem, vai kas nopietnāks un kādā veidā šajā kibertelpā krustojas reālā un virtuālā pasaule, stāsta IT eksperts Reinis Zitmanis.
Skaidrs, ka šī jaunā virtuālā realitāte ienāks mūsu dzīvē, jautājums, cik viegli vai grūti cilvēkiem būs novilkt robežu starp reālo un virtuālo vidi? Vismaz kamēr mums gribēsies ēst, sāpēs vēders vai būs ilgas pēc īstiem glāstiem, apskāvieniem un smaržām, tikām vēl reālā pasaule uzvar pār virtuālo vidi.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (6)
Fantasti ir brīdinājuši,ka visa civilizācija var aiziet paralēlā realitātē.Tādā gadījumā civilizācija pārtrauc ekspansiju mūsu telpā,bet turpina ekspansiju paralēlajā realitātē.Tā saucamā civilizācijas iekapsulēšanās.
Aprakstītais kvantu internets samazina kara izcelšanās iespēju tradicionālajā formā.Līdz šim to samazināja ieroču spēja atņemt iespēju karā nopelnīt.Kvantu internets pieļauj iespēju,ka vēl mazāka varbūtība nobloķēt pretinieka ieročus,kam ir sarežģīta elektronika.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X