Par dāvanām mēs šajā laikā runājam daudz - tās rada gan prieku, gan arī aizvien vairāk arī stresu par to, kā visu  pagūt un kā izvēlēties tiešām vajadzīgu iepriecinājumu. Taču šodien palūkosimies, kāda bija dāvanu nozīme, kas un kāpēc tika dāvināts viduslaikos. Kas un kam dāvināja dāvanas viduslaikos un kāda bija šo dāvanu nozīmē? Kas tika dāvināts un vai arī tad cilvēki bija norūpējušies par to, kādu dāvanu atrast saviem tuvākiem, uz šiem un citiem jautājumiem mēģinām rast atbildes raidījumā Zināmais nezināmajā. Stāsta Tallinas Universitātes pēcdoktorantūras pētnieks Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošais pētnieks Gustavs Strenga.

"Dāvana ir ļoti svarīga daļa jebkuras sabiedrības grupas sociālajās attiecībās, tā tas ir bijis vienmēr un tā tas arī būs vienmēr. Mainās dāvanas konteksts un situācijas, kad cilvēks kaut ko otram dāvina, mainās arī uztvere par to, kas ir laba dāvana," atzīst Gustavs Strenga.

Cerību raksti - izsūtījumā un ieslodzījumā tapuši smalki rokdarbi

Šobrīd Okupācijas muzeja sētu rotā attēli ar rokdarbiem, ko darināja sievietes ieslodzījumā un izsūtījumā. Filigrāni izšūtie raksti, miniatūri dūraiņi – šis skaistums tika radīts ļoti skarbos un pieticīgos apstākļos. Dāvanas ieslodzījumā toreiz bija gan šie rokdarbi, gan pašdarinātas adatas un šķēres. Par rokdarbiem ieslodzījumā un izejmateriāliem to darināšanai  stāst Latvijas Okupācijas muzeja krājuma vadītāja Taiga Kokneviča un audiovizuālo materiālu krātuves vadītāja Lelde Neimane.

Stāstus par to, kā tapa rokdarbi un kāda izdoma likta lietā, lai tos radītu var noklausīties Latvijas Okupācijas muzeja mājaslapā.

„Gribējām radīt svētku noskaņu cilvēkiem, kas iet garām muzejam, tāpēc te uz sētas lielformāta planšetēs ir izlikti gaiši un krāsaini rokdarbi,” stāsta Latvijas Okupācijas muzeja krājuma vadītāja Taiga Kokneviča.

Izšuvumu vieglums un smalkums kontrastē ar apstākļiem, kādos tie tapa pagājušā gadsimta 40. un 50. gados nometnēs un cietumos. Taiga Kokneviča uz galda ir izvietojusi pāris paraugus no muzeja krājumiem. Skatos uz marles saiti, kurā kā smalka mežģīņrakstā ir izšūti raksti un putni.

Stāstu par to, kā var radīt skaistumu no nekā un kā rast cerību un mazumiņu prieka visdrūmākajā laikā var aplūkot planšetēs pie Latvijas Okupācijas muzeja.