Pirmie Veba teleskopa attēli sajūsminājuši ne tikai astronomus, bet cilvēkus visā pasaulē. Džeimsa Veba teleskops ir pavēris mums lappuses vissenākajā vēstures grāmatā par Visumu. Tajā redzam galaktikas no pašiem Visuma pirmsākumiem. Krāšņajos attēlos skatāmas pat 13 miljardus gadu senas galaktikas un dramatiskas miglāju ainavas.
Ko šie attēli mums palīdzēs uzzināt par Visuma vēsturi, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta amatierastronomi un interneta tehnoloģiju speciālisti Raitis Misa un Ints Ķešāns.
Zināmais nezināmajā arī stāsts par zvaigžņu dzimšanu. Proti, veroties debesīs, zvaigznes mēs redzam kā spožus punktus. Diezin vai šajā brīdī tik daudz aizdomājamies par to, ka zvaigžņu dzīvē novērojamas arī tādas stadijas kā baltais punduris, brūnais punduris un vēl citas. Bet skaidrs ir tas, ka zvaigznes no kaut kā rodas, tās savas dzīves laikā mainās un kaut kad to dzīve arī izbeidzas. Par zvaigžņu dažādiem dzīves posmiem vairāk stāsta Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs Mārtiņš Gills.
Tātad zvaigznes piedzimst, sākumā no tīra ūdeņraža, bet vēlāk no dažādu atomu, elementārdaļiņu un zvaigžņu putekļu buķetes. Var būt pavisam vieglas zvaigznītes, kuras pa īstam neuzliesmo un tā arī izdziest. Un var būt arī spožas zvaigznes ar lielu masu, kuru dzīves turpinājums raksturojams ar dažādām izpausmēm, proti, Supernovas sprādzieni, Melnie caurumi, magnetāras, kā arī Sarkanie milži, dažādu krāsu punduri un ne tik tas vien.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (2)
---Caurmēra superzemes modelis ir izrēķināts arī bez teleskopu palīdzības. Virs litosfēras milzīgs ūdens okeāns, bet virs okeāna bieza ūdeņraža hēlija atmosfēra. Siltumnīcas efekts pietiekams, lai atmosfēra saglabātu planētas iekšējo siltumu arī gadījumā ja planēta klejo viena pati starpzvaigžņu telpā.
---Indija izprojektējusi rotējošu spoguli teleskopam, kas sastāvēs no tīra dzīvsudraba. Tam būs milzīgi izmēri un spēja fokusēt optisko diapazonu. Tādu arī uzbūvēšot.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X