Ne viens vien mūziķis, komponists un klausītājs savā dzīvē nonācis pie secinājuma, ka mūzika ir visspēcīgākā no mākslas formām. Cilvēki saziņai izmanto balsi un dzirdi un mūzika ir viens no saziņas līdzekļiem, kas spēj mūs aizkustināt, iekustināt, nomierināt un radīt lielu emocionālo pārdzīvojumu. Vienlaikus, mūziku mēs katrs dzirdam citādāk un muzikālā dzirde ir viena no tām īpašībām, kas cilvēkiem ievērojami atšķiras. Vai kādreiz esat aizdomājušies, kā mūziku dzird citi? Kāpēc viens saklausa visus instrumentus simfoniskajā orķestrī un viņam tā šķiet ideāli harmoniska saskaņa, bet citam tas ir haotisks troksnis? Kāpēc viens piedzimst ar absolūto dzirdi, bet otrs nekad nespēj paņemt toni? Muzikālā dzirde ir neparasta saikne starp mūsu ausīm, dzirdes centru un smadzenēm, kas padara mūzikas baudīšanu un apguvi īpašu, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Akadēmiskā darba prorektors asociētais profesors mūzikas terapeits Valdis Bernhofs.

Cilvēks spēj daudz vairāk un ir daudz muzikālāks, nekā domā. Ja cilvēks saka, ka viņš nespēj saklausīt, tas neatbilst īstenībai, par cilvēka dzirdes īpatnībām bilst Valdis Bernhofs.

„Iekšēji cilvēks sevi dzird citādi, nekā balss skan. Apmēram 80 % no skaņas, ko radām, mēs dzirdam, apstrādājot ar galvaskausa svārstībām. Iekšēji rezonē skaņa un man šķiet, ka savu balsi varu novērtēt, bet tie ir tikai 20%, kurus dzirdu it kā no ārpuses. Ja klausos ierakstā dzirdu 100% kā ārēju skaņu un man šī balss šķiet nepazīstama," skaidro Valdis Bernhofs.

Atšķirības jeb uztvers un apstrādes īpatnības mainās, kad cilvēks nokļūst ansamblī vai korī un sāk muzicēt kopā. Tajā brīdī ir jāsaslēdz abi principi, gan paša kontrolētā skaņa jāapstrādā, gan skaņa no ārpuses.  Tāpēc ieteicams dziedāt kolektīvā.

Latvijā tapušie unikālie elektriskās ģitāras pedāļi

Latvijas mūziķu un inženieru atklājums, kas nepilnu trīs gadu laikā mērojis ceļu no šķūnīša Pārdaugavā līdz pat grupas “Rolling Stones” mēģinājumu telpām. „Gamechanger Audio" darba telpās izskatās kā parastā birojā – pie galdiem sēd jauni puiši, tur ir datori, tik telpas stūrī rindojas ģitāras.

250 pasūtījumi nepilnās četrās minūtēs – Latvijas audio efektu kompānija “Gamechanger Audio” radījusi divus unikālus, neparastu efektu elektriskās ģitāras pedāļus "Plus Pedal" un "Plasma Pedal", kas pārsteiguši mūzikas pasauli un par kuriem šobrīd atzinību izteikuši tādi mūzikas smagsvari kā “Rolling Stones”, Rodžers Valters (Roger Walters), “Coldplay”, “Ramstein” un citi. Par uzņēmumu "Gamechanger Audio" un tā unikālo produkciju stāsta tā pārstāvis Matīss Tazans.