"Daži dzīvnieki ir nesaprašanā, kāpēc vienu dienu cilvēki bija un nākamā pazuda, daži ar to ir samierinājušes," tā ikdienu Rīgas Zooloģiskā dārzā raksturo tā pārstāvis Māris Lielkalns.

Rīgas Zooloģiskais dārzs ir viena no tām iestādēm, kas, iestājoties pandēmijas noteiktajam ārkārtas stāvoklim, ir slēgta apmeklētājiem uz laiku. Tiesa, par dzīvniekiem tāpat ir jāturpina rūpēties, tāpēc daudzi darbinieki arvien ir uz vietas.

Lielkalns min, ja ņem vērā, ka dzīvnieki uz apmeklētāju skatās kā televizorā, tagad tas ir izslēgts. Pārējais viņu ikdienā nemainās. Pavasara rosība dzīvniekiem zoodārzā ir nemainīga. Lielkalns min, ka pāviem ir "ziedēšanas laiks" - izplēsta aste un lielās savā starpā. Arī Japānas dzērvēm ir dziesmu un deju laiks, ko īsu brīdi var dzirdēt arī sarunas laikā. klinšu ibisiem ir izšķīlies mazulis. Jau februāra beigās mazulis piedzima takiniem. Arī huzārpērtiķiem ir piedzimuši mazuļi un jau sāk darīt blēņas.

"Kad beigsies visa jezga, būs atkal jāsāk pierast pie apmeklētājiem," tā par dzīvniekiem norāda Lielkalns.

Atkarībā no drošības pasākumiem, kas būs jāievēro pēc ārkārtas situācijas, iespējams, apmeklētāji varēs aplūkot daļu dzīvnieku, tos, kas atrodas ārā.

Notikumiem Rīgas Zooloģiskajā dārzā, var sekot arī tā "Facebook" kontā.

Mājdzīvnieki un Covid-19

Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija informē, ka Covid-19 var inficēt kaķu dzimtas dzīvniekus un mājas seskus, bet suņi ir mazāk uzņēmīgi. Ir dzirdēts par atsevišķiem  gadījumiem pasaulē, kad  dzīvnieki ir inficējušies  no cilvēka ar šo vīrusu, bet pagaidām nav konkrētu pierādījumu, ka mēs varam aplipināt savu suni vai kaķi. Kādi piesardzības pasākumi ir jāievēro mājdzīvnieku saimniekiem un kā rit ikdiena veterinārajā klīnikā?

Atsaucoties uz Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas un Pasaules Veselības organizācijas publicēto informāciju, vīrusa Covid-19 pārnese galvenokārt notiek no cilvēka uz cilvēku. Šobrīd trūkst zinātnisku pierādījumu tam, ka mājdzīvnieki varētu inficēt cilvēkus. Bet kā ir ar cilvēku, vai viņš var inficēt savu suni vai kaķi? Vai, piemēram, govis aplokā un vistas fermā savā saimniecībā?

Aprīļa sākumā plašsaziņas līdzekļos izskanēja informācija par to, ka Ņujorkas zoodārzā Bronksā tīģeris ir saslimis ar šo vīrusu, un dzīvnieks, visticamāk, ir inficējies no sava kopēja, kurš bijis inficēts ar Covid-19, bet bez jebkādiem simptomiem. Ir vēl pāris citi gadījumi, kad kādam mājdzīvniekam ir konstatēts Covid-19, ar kuru tas inficējies no sava saimnieka, bet šobrīd gan Latvijā, gan arī citviet pasaulē nav pamata masveidā veikt šī vīrusa testus mājdzīvniekiem. Vairāk stāsta Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR direktors Aivars Bērziņš.

Vairākos informācijas avotos teikts, ka kaķi var inficēties ar koronavīrusu un nodot to citiem kaķiem, savukārt suņi, kā arī vistas, pīles un cūkas pret šo vīrusu nav uzņēmīgi. Taču pagaidām zinātniekiem nav skaidrības, vai kaķi to var nodot cilvēkiem. Cits pētījums rāda, ka suņi ir uzņēmīgi pret infekcijām, taču tie ir mazāk ietekmēti nekā seski vai kaķi. Aivars Bērziņš uzsver, ka šis vīruss visā pasaulē ir kas jauns un negaidīts un pagaidām nav pietiekamu pētījumu par to, kā un cik lielā mēra šis vīruss ietekmē dzīvniekus. Runa ir par dažiem līdz šim veiktiem pētījumiem laboratoriskos apstākļos.

Bet skatot, kā ārkārtas situācijas laikā norit darbs veterinārajā klīnikā, Latvijas Radio devās uz Čiekurkalna veterināro ambulanci, kur uzgaidāmajā telpā sēdēja viena suņa saimniece, bet ārpusē, ievērojot 2 metru distanci, stāvēja divi kaķu īpašnieki. Vienā atsevišķa kabinetā veterinārste konsultēja kucēna īpašniekus, bet otrā veterinārārsts Artis Krūmiņš šuva brūci kādam kaķiem. Pēc šīs operācijas Artis Krūmiņš īsā sarunā stāsta, kā mainījies darba ritms ambulancē.