Arheoloģiskajos izrakumos pētnieku uzmanību saista ne tikai cilvēku, bet arī dzīvnieku kauli, kā arī to izstrādājumi. Zooarheoloģija - nozare, kas pēta dzīvnieku kaulus un to izstrādājumus. Tā ļauj atklāt gan to, kādi dzīvnieki dzīvojuši konkrētā teritorijā, kā tos saimniecībās izmantojis cilvēks un kāda ir bijusi kaula pielietošana laikmetā, kad valdīja "no astes līdz ūsām" princips. Ko dzīvnieku kaulu atradumi mums var stāstīt par dzīvi un sadzīvi senatnē, raidījumā Zināmais nezināmajā ar zooarheologu pētījumiem Latvijā iepazīstina viduslaiku kaulu apstrādes pētnieks Viesturs Āboltiņš un Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūta zinātniskais asistents Eduards Plankājs.

 

Suns - cilvēka draugs un neaizstājams palīgs

Pūdeļi, dalmācieši, sanbernāri, buldogi – suņu šķirņu saraksts ir garš. Tāpat apjomīgs varētu būt suņu funkciju uzskaitījums. Pēc suņu pieradināšanas senatnē cilvēks attīstījis arvien jaunas šī dzīvnieka īpašības, kas palīdz pašam cilvēkam. Tā rezultātā suns ir bijis cilvēkam nevien labs draugs vai sabiedrotais, bet neaizstājams palīgs kara apstākļos un medicīnā.

Suns ir viens no pirmajiem dzīvniekiem, kas pirms 15 tūkstošiem gadu ir nonācis pie cilvēkiem un pielāgojies visam tik lielā mērā, kā neviens cits dzīvnieks. Mūsdienās pazīstamo suņu šķirņu aizmetņus varam atrast jau 11. gadsimta gleznojumos. Par dažādām suņu šķirnēm vēstures griezumā un to funkciju maiņu stāsta Latvijas Kinoloģiskās Federācijas viceprezidente un mācībspēks kinologu kursos Baiba Rumba.