Pārmaiņas nekad vairs nebūs tik lēnas, kādas tās ir tagad – šo teikumu, runājot par pārmaiņām, kas skar pasauli, esam dzirdējuši gana daudz pagājušajā gadā, un varam būt droši, ka to dzirdēsim vēl un vēl. Ko tad sola tehnoloģiju pasaulei šis gads un kas no nu jau aizvadītā gada notikumiem tehnoloģijās pamatīgi ietekmēs mūsu ikdienas dzīvi arī šogad, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē tehnoloģiju un IT eksperts Reinis Zitmanis un VSIA "Elektroniskie sakari" Attīstības un klientu vadības departamenta direktors Neils Kalniņš.

„Jaunu laikmetu iezīmē mākslīgā intelekta ienākšana valsts pārvaldē klientu apkalpošanā. Joprojām ir ārkārtīgi „karsts ābols” par drošību, informācijas pareizību, viltus ziņām – zināmā mērā sabiedrības cīņa ar informāciju sociālajos medijos. Trešā interesantā lieta manā izpratnē, kas arī pasaulē iezīmē arī arvien interesantāku gaitu, ir jauns sociālais tīkls "tictoc". Arī tas iezīmē jaunu ēru tajā, ko gribam no sociālajiem tīkliem,” atzīst Reinis Zitmanis.

"Interesanti, kā digitālā pasaule attīstīsies. Viena lieta, ko jau Reinis iezīmēja, ir par plaisu. Tā plaisa ir tā daļa, kas mums visiem liek aizdomāties, kur tas mūs ved. Ir milzīga daļa cilvēku, kas rada tehnoloģijas un kas ir 4-5 gadus priekšā tām tehnoloģijām, ko redzam uz galda. Tad ir mūsu dzīve, kas grib sevi saukt par tehnoloģiski protošiem. Tad ir daudzmiljardu sabiedrība, kas no tehnoloģijām ir ļoti tālu (..)," analizē Neils Kalniņš. "Viņi nenojauš arī to, ko tehnoloģijas var izdarīt ar viņiem. Tie ir jautājumi, kas pēdējos gados kļuvušu aktuāli. Tā būs viena nozīmīga tendence arī nākamajā gadā.

Mēs saprotam to, ka harmoniska tehnoloģiju attīstība bez nozīmīgas sabiedrības iesaistes un būtiskas tehnoloģiju izpratnes veicināšanas nav iespējama. Tas sliktākajā gadījumā var aizvest līdz bēdīgam rezultātam."

Mākslīgais intelekts palīdz veidot sarunas un harmoniskākas attiecības

Apzinoties to, ka mākslīgais intelekts visticamāk ienāks visās mūsu dzīves jomās, kāpēc gan to jau šobrīd neizmantot visnotaļ noderīgiem risinājumiem? Šādas idejas attīstīšanai pirms kāda laika ķērusies klāt arī Latvijas pētnieku grupa, un viņu inovācija paver iespēju partnerattiecībās runāt ne tikai par virspusējiem jautājumiem, bet arī daudz dziļākiem tematiem. Savukārt sarunas mazinātu statistiku pāriem pēc dažiem kopdzīves gadiem izšķirties. Par mobilo lietotni, kas cilvēkiem palīdz veidot sarunas un harmoniskākas attiecības, iepazīstina jaunuzņēmuma “Asya” līdzdibinātājs un mākslīgā intelekta pētnieks Ēvalds Urtāns.

Jaunuzņēmums „Asya” sācis darboties 2018. gadā, un tā galvenā būtība – nodrošināt lietotni, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību sniedz iespēju cilvēkiem veidot jēgpilnas sarunas un kontrolēt savas emocijas. Vārds „asya” Austrumu kultūrā apzīmē žēlastību, un tam ir simboliska nozīme, jo labas attiecības var veidoties tad, ja izrādam žēlastību, ja esam piedodoši un gatavi pieņemt cits citu, nevis tikai domāt par sevi.

Visvieglāk ar piedāvājumu iespējams iepazīties, apmeklējot mājas lapu asya.ai. Informāciju var meklēt arī sociālo tīklu vietnē „Facebook”. Sākot lietot „Asyu”, būs jāveic pāris sagatavošanās soļi, proti, nepieciešams ierakstīt savas balss nospiedumu, pastāstot par dažiem attēliem. Pēc tam jau var apgūt aplikācijas saturu un sākt to izmantot sarunās.