Nesen kā tiešraidē varējām vērot, kā kompānijas "SpaceX" kosmosa kuģis sekmīgi startē un pēc 19 stundu lidojuma savienojas ar Starptautisko kosmosa staciju. Šim notikumam līdzi sekoja arī pašmāju kosmosa entuziasti, lai plašāk parunātu par to, kā tas notika un ko šāds notikums īsti nozīmē? Vērtē IT speciālists Raitis Misa un portāla starspace.lv redaktore, Suntažu observatorijas saimniece Anna Gintere.

Pirmie kosmosa iekarotāji

Šobrīd galvenie priekšnoteikumi, lai dotos  kosmosā, ir  pieredze, izglītība un  emocionālā noturība, norāda astronomijas entuziasts Ints Ķešāns, stāstot par pirmajiem un tagadējiem kosmosa iekarotājiem. Izjautājam viņu par ievērojamākajiem astronautiem, smagākajām traģēdijām izplatījumā un astronautu vaļaspriekiem, atrodoties misijā.

Pirms 19 gadiem, 2001.gada 30.aprīlī, kosmosā devās pirmais tūrists – amerikāņu miljonārs Deniss Tito, par šo ceļojumu viņš tolaik samaksāja 20 miljonus ASV dolāru. Laiki kopš pirmā lidojuma, kad izplatījumā devās padomju kosmonauts Jurijs Gagarins, ir mainījušies un no kosmosa iekarotājiem vairs nepaģērē tik lielu fizisko un kosmosa zinībās tik pamatīgu sagatavotību kā agrāk.

Skatot, kādu valsti pārstāvji ir devušies kosmosā, līderi, neapšaubāmi, ir Krievijas un ASV lidotāji, bet arī itāļi, franči un spāņi ir pabijuši izplatījumā, norāda Ints Ķešāns un turpina par astronautiem, kas atstājuši pēdas vēsturē.