Šķiet, ka aizvēsture ir laika posms, kur nekas vairs nevar mainīties. Tomēr ik pa laikam zinātnieki nāk klajā ar jauniem atklājumiem, kas liek pārskatīt to, ko esam sarakstījuši vēstures grāmatās. Nule kā pasaules medijus pāršalca ziņa, ka Etiopijā atrasts 3,8 miljonus gadu sena hominīda jeb cilvēkpērtiķa galvaskauss, kas varētu sniegt jaunas zināšanas par cilvēka izcelšanos.

Pētnieki uzskata, ka atrastais žoklis un zobi pieder slavenā hominīda Lūsijas (Australopithecus afarensis) priekštecim – sugas "Australopithecus anamensis" pārstāvim, un šis atklājums atkal paver jaunas iespējas palūkoties uz aizvēsturi citādi. Iepriekš zinātniekiem bija izdevies atrast tikai sīkus šīs sugas fosiliju fragmentus, kas visi ir aptuveni 4 miljonus gadu seni. Ko nozīmē šis atklājums, ko jaunu tas mums palīdzēs saprast kopējā bildē par cilvēku rašanos un attīstību uz šīs planētas, raidījumā Zināmais nezināmajā analizē paleontologs, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes profesors Ervīns Lukševičs un antropoloģe Aila Marnica.

Keramikas atradumu liecības par seno laiku vēsturi Latvijā

Māla lauskas un trauki ar dažādām rievām un robiņiem nav tikai muzejiski priekšmeti. Līdz ar pirmo iedzīvotāju ienākšanu Baltijā keramika un īpaši māla trauki ir liecība tam, kā cilvēks attīstījies, ko darījis, ēdis un kā pārvietojies. Katrs atradums vēsturniekiem ir ne tikai jauna mīkla un neatbildēti jautājumi, bet arī pierādījums zinātnes pirmsākumiem jau tālā pagātnē. Ko tad varam noskaidrot ar seno keramikas atradumu palīdzību, stāsta doktorante un zinātniskā asistente Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē Vanda Visocka.

Mainoties tehnoloģijām, palielinās iespējas veikt vēsturisko izpēti un tā paplašināt mūsu zināšanas par seno cilvēku migrāciju un viņu ikdienu. Savulaik Baltijas jūras reģionā cilvēki pārvietojušies gana intensīvi, un mūsdienās, kad valstis nodalītas ar robežām, pētnieki dažādās vietās atrod līdzīgas tendences seno iedzīvotāju dzīvesveidam. Piemērs tam būtu keramikas izstrādājumi, kuru izgatavošanas tehnikas laika gaitā aizvien pilnveidojušās.