Ar fizikas palīdzību cilvēki pasauli centušies skaidrot jau izsenis, un tā ir viena no senākajām zinātņu nozarēm. Tomēr arī fiziķu zinātnieko interešu lokā ir vēl gana daudz izaicinājumu, ka šķiet, pasaule aizvien tikai paplašinās. Kādi ir bijuši fiziķu svarīgākie secinājumi un atklājumi 2020.gadā un cik vēl tālas ir neizzināmā robežas, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas katedras profesors Vjačeslavs Kaščejevs un Rīgas Tehniskās universitātes vadošais pētnieks un daļiņu fizikas doktors Kārlis Dreimanis.
Latvijā tapušas ierīces Covid-19 saslimstības ierobežošanai
Kamera, kas vēro, cik pareizi mediķi mazgā rokas, robots, kas spēj atpazīst un dezinficēt virsmas, dezinfekcijas vārti, sejas maskas un aizsargtērpi ar sēņu šūnām – šos inženiertehniskos risinājumus pēdējā pusgada laikā ir izstrādājuši mūsu zinātnieki un inženieri.
Var izbrīnā ieplest acis, kā tik īsā laikā ir radīti tik daudzi jauni inženiertehnoloģiski risinājumi, lai mazinātu un ierobežotu sabiedrības saslimstību ar Covid-19. Bet, kā saka Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektors un šī projekta vadītājs Tālis Juhna, tas nav nekas tāds, kas ir pēkšņi radīts no nulles. Ideja balstās uz mūsu zinātniskajām izstrādēm. Tas ir tas, ko mēs darām ikdienā, mēs testējam šīs tehnoloģijas.
Sadarbojoties kopā deviņām iestādēm – Rīgas Tehniskai universitātei, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai, Latvijas Universitātei, Elektronikas un datorzinātņu institūtam, Latvijas Organiskās sintēzes institūtam, LU Cietvielu fizikas institūtam, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centram, Rīgas Stradiņa universitātei un Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtam ir izveidotas gan robotizētas iekārtas, gan arī jauna veida aizsargtērpi mediķiem un sejas maskas.
Tālis Juhna stāstu sāk par iekārtu gaisa dezinfekcijai, kurā tiek izmantots ultravioletais starojums, kas nekaitē cilvēkam, ja viņš dezinfekcijas laikā atrodas šajā telpā.
Nākamais risinājums cilvēku dezinfekcijai, lai tie, piemēram, ienākot lidostā vai kādā medicīnas iestādē un tur neienestu kādu infekciju no ārpuses, ir dezinfekcijas vārti.
Raidījumā Zināmais nezināmajā jau esam stāstījuši par telpu uzkopšanas robotu, kas tika radīts projekta Covid- 19 seku mazināšanai ietvaros. Šī ierīce, kas ir automatizēts un robotizēts aprīkojums gaisa un virsmu dezinfekcijai jau tika izgatavots krietni agrāk citos projektos, bet, sākoties Covid-19 pandēmijai, šis robots tika aprīkots ar papildus iekārtām un mehānismu, piemēram, automātiskām sprauslām, kas izsmidzina dezinfekcijas šķīdumu. Ierīce, tā teikt, ir apmācīta, lai tā atpazītu virsmas, kuras ir jāapsmidzina.
Skatot tālāk inženiertehniskās iekārtas, Tālis Juhna min viedo kameru, kas seko, cik rūpīgi mediķi mazgā rokas pirms saskares ar pacientu.
Jauns risinājums, kā iznīcināt vīrusus un baktērijas, ir arī speciāls pārklājums, ko uzklāj uz virsmas, un tur šis pārklājums darbojas pret mikroorganismiem gan ķīmiski, gan mehāniski.
Minētā projekta gaitā mūsu zinātnieki arī ķērās klāt medicīnas darbinieku aizsargtērpiem: tika testēts mediķu tērpu ergonomiskums, proti, cik ērti tie ir lietošanā. Konstatēja, ka esošie tērpi tādi nav, tāpēc tika izstrādā piegrieztne ērtākiem tērpiem. Līdzas tam tika meklēti arī risinājumi labākai sejas aizsargmasku izstrādei un sadarbībā ar Koksnes ķīmijas institūtu tika radīta maska, kuras sastāvā ir sēņu hifas jeb smalki sēņu šūnu pavedieni.
Projektā “Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās” iesaistītie zinātnieki arī plāno sadarboties ar uzņēmumiem un potenciālajiem lietotājiem, lai turpinātu pilnveidot un attīstīt minētos risinājumus un lai tie pēc iespējas ātrāk nonāktu tirgū un būtu pieejami pārdošanā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (3)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X