Par 2021. gada dzīvnieku izvēlēts zaķis, konkrētāk divi dzīvnieki - baltais zaķis un pelēkais zaķis.
Lai pievērstu sabiedrības uzmanību un iegūtu papildus informāciju sugas izpētei, Latvijas Dabas muzejs ik gadu izraugās gada dzīvnieku. Tradicionāli šai nominācijai par godu tikuši rīkoti arī īpaši pasākumi, nu epidemioloģiskā situācija to neļauj. Taču Zināmais nezināmajā, lai arī attālināti, aizvien ir plašas iespējas iepazīstināt klausītājus ar šī gada vienu no Latvijas dabas simboliem.
Kāpēc par gada dzīvnieku izvēlēti zaķi, jo šo dzīvnieku vairāk Latvijā nepaliek. Bet Latvijas Nacionālā dabas muzeja pedagoģe Una Bērziņa bilst, ka šogad arī gribējās kādu jauku mīļu dzīvnieku izvēlēties. Muzeja ekoloģe balsojusi par balto zaķi, viņai kā klimata sasilšanas pētniecei liekas ka baltais zaķis ir viens no upuriem šim laikam. Ar balto kažociņu šajā pelēkajā ziemā nav ieguvējs.
Bioloģe un žurnāliste Anita Upīte atzīst, ka savukārt pelēkais zaķis no klimata pārmaiņām ir ieguvējs. Bet par to var tikai spriedelēt, jo par zaķiem pētījumu nav Latvijā, pēdējais bijis viņas pašas veiktais pirms 30 gadiem. Jau tad pētīja, kāpēc zaķu populācija Latvijā samazinās. Galvenie faktori bija lauksaimniecības intensifikācija, ķīmijas izmantošana lauksaimniecībā, plēsēju savairošanās.
Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja atklāj, kāda saistība ir Gada dzīvniekam pelēkajam zaķim ar Gada putnu laukirbi.
Diemžēl zaķis garšo daudziem plēsīgiem dzīvniekiem, kas mīt Latvijā, atzīst Anita Upīte. Viņš ir pārtika citiem. Tie ir lūši, arī vilks un lapsa neies garām, arī jenotsuns zaķēnu noķers, liels vistu vanags noķers, arī ērgļi. Tāpat ūpji, kā arī kraukļi, vārnas, žagatas. Arī mežacūka, ja atradīs zaķi, ja varēs, viņu noķers.
Vilnis Skuja skaidro, visus zvērus var iedalīt upuros un plēsējos, zaķis ir no tiem, kas tiek ēsts. Bet viņš labi redz uz sāniem, mazliet uz aizmuguri. Viņš veidots tā, lai pēc iespējas mazāk ostu, viņu ir grūtāk atrast, viņa mazuļus ir grūtāk atrast. Taču viņš ātri var uzkarst atklātā vietā. Tam noder lielās ausis ar bagātīgu asinsvadu tīklu, kas bagātīgi dzesē.
Dzirde ir attīstītākā no maņām zaķim. Ausis ir kā lokatori viņam.
Gada kukainis - spīļaste
Šī gada kukaiņa raksturīgākā pazīme ir spīles vēdera galā. Lai arī daudzi no mums tās uzskata par kodīgiem un dārza ražu maitājošiem kukaiņiem, tā nav tiesa un tieši tāpēc spīļastes ir izvēlētas par gada kukaini, lai mazinātu bailes un aizspriedumus par tām. Vairāk par šo kukaini stāsta Latvijas Nacionālais dabas muzeja vecākais entomologs Uģis Piterāns. Viņš bilst, ka par spīļasti ir izveidojušies maldīgi priekšstati.
Uģis Piterāns atklāj, viņam pašam bērnībā spīļastes ir iekniebušas, taču tā nav nekāda trauma, kas radītu bailes vai nepatiku pret šiem kukaiņiem un atšķirībā, piemēram, no bitēm un lapsenēm, kuru dzēliens retos gadījumos var izraisīt pat alerģiskas reakcijas, spīļastu kniebiens nav nekādā veidā bīstams cilvēkiem. Lūkojot šo kukaini tuvāk, uzzinām, ka tam citas interesantas īpašības, piemēram spīļastu mātītes ir rūpīgas bērnaukles.
Pasaulē ir zināms aptuveni 2000 spīļastu sugu, kas nebūt nav daudz kukaiņu pasaulē, bet Latvijā ir atrastas līdz šim tikai piecas sugas. Zināmā ir parastā spīļaste, lai ko vairāk izzinātu par pārējām četrām sugām, entomologi spīļasti izsludināja par gada kukaini.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (4)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X