Iepazīstam daudziem tik labi zināmo svīri, kuru nereti jauc ar bezdelīgu. Putns, kas cieš no ēku renovācijas, jo ligzdas būvē cilvēku tuvumā, putns, kas teju visi dzīvi pavada lidojumā un ir viens no vēlākajiem ligzdotājiem Latvijā. Raidījumā Zināmais nezinājamajā par svīri plašāk stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvji - Agnis Bušs un Andris Dekants.

Putnu domestikācija - vispirms cilvēkus interesēja to krāšņas spalvas

Pirmās bija  vistas, kas aptuveni pirms 9000 gadu tika pieradinātas dzīvot  cilvēka tuvumā, un tā sākās putnu domestikācija jeb savvaļas dzīvnieku pārveide par mājdzīvnieku, šajā ganījumā par – mājputnu. Runājot par šo  procesu, Latvijas Universitātes asociētais profesors, biologs Indriķis Krams stāsta par   kazuāriem, smagnējiem strausveidīgiem putniem, kuri mīt  Indonēzijā, Jaungvinēja un Austrālijā un kuri tiek uzskatīti par  vienu  no bīstamākajiem putniem. Kareivīgi pēc rakstura, apveltīti ar spēcīgu knābi un kājām, tie spēj  noknābāt cilvēku līdz nāvei.

Profesors Krams atzīst, ka atslēgas vārds domestikācijas procesā ir – dabas daudzveidība un cilvēku  un dzīvnieku  tuvināšanās savstarpēja labuma gūšanas nolūkos. Turpinājumā Indriķis Krams piedāvā stāstu par to, kā viņš pirms trim gadiem konferences laikā Šrilankā brīvajā brīdi devies uz vienu no nacionālajiem parkiem, kur sastapies ar bankivas gaili – vienu no savvaļas vistu sugām, no kuras vēlāk selekcijas procesā ir cēlušās  mājas vistas.

Runājot par vistu domestikācijas procesu senatnē, Indriķis Krams uzskata, ka ne jau putnu gaļa vai olu dējība bija primārais, kas interesēja cilvēku, jo gaļas un dējējvistu selekcijai un audzēšanai bija vajadzīgs ilgs laiks. Profesors norāda, ka pirmais cilvēku interesēja putnu krāšņās spalvas.