Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtam drīzumā priekšā ambiciozs uzdevums. Proti, īpašā hakatonā meklēt jaunus risinājumus, kas nākotnē būtu lietojami cilvēku dzīves kvalitātes un galvenais – veselības – uzlabošanā. Nākotnes medicīnas tehnoloģiju hakatons norisināsies no 8. līdz 10.novembrim. Kāpēc uz fiziķu pleciem uzliktas rūpes par tehnoloģiju attīstību medicīnā, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro LU Cietvielu fizikas institūta direktora vietnieku inovāciju jautājumos Andris Anspoks un LU Cietvielu fizikas institūta projektu vadītājs Jānis Latvelis.

Institūta pārstāvji aicina pieteikties dažādu jomu profesionāļus, ne tikai ar medicīnu un fiziku saistītus. Aicināti arī ķīmiķi, programmētāji, uzņēmēji. Arī vienkārši zinātkāri cilvēki, kam interesē šī joma jau profesionālā līmenī.

Piektdienas vakarā būs ideju prezentācija, savukārt citi, tās noklausījušies, varēs pievienoties kādai komandai. Var nākt arī jau komanda ar savu ideju.

Tad taps starpdisciplināras komandas, kas ar starptautisku mentoru palīdzību idejas attīstīs un svētdienas vakarā žūrijai prezentēs paveikto.

"Lielākas izredzes saņemt tālāku atbalstu ir tiem, kas nāks nevis ar spontānu ideju, bet tādu, kas jau kādu laiku auklēta un lolota," atzīst hakatona rīkotāji.

Informācija par par norisi un saite uz reģistrāciju internetā.

Iespējas prasmes medicīnā apgūt ar tehnoliģiju palīdzību

Mediķiem svarīgi ne tikai spēt veikt dažādas manipulācijas, bet arī spēt operatīvi novērtēt situāciju situāciju un zināt, ar ko sākt. Žņauga uzlikšana, pulsa pārbaude, ķermeņa temperatūras mērījumi un citas secīgas darbības. Neatsverama ir arī spēja sadarboties komandā un prasme lūgt palīdzību kolēģiem. Izdzīvot šo visu ar speciālas datorprogrammas palīdzību piedāvā arī uzņēmumi Latvijā. Situācijas izpēte virtuālajā vidē palīdz sagatavot nākamos ārstus reāliem negadījumiem

Kā būtu, ja medicīnas prasmes varētu apgūt ne vien skolas mācību telpā ar manekeniem un mulāžām, bet arī fiziski pārceļoties uz citu vidi, kurā redzams iedomātais cietušais? Šāda iespēja pastāv arī Latvijā, to piedāvā uzņēmums „Exonicus”. No sākotnēji radīta viena uzņēmuma pēdējo četru gadu laikā izauguši divi – „Anatomy Next” piedāvā anatomijas grāmatas māksliniekiem, savukārt ar „Exonicus” tehnoloģijām medicīnas studenti. Tās var izmantot arī jaunāko medicīnas kursu studējošie, taču pamatā tās paredzētas 5. un 6. kursu studentiem, rezidentiem, kā arī jau praktizējošiem mediķiem, kuri vēlas atsvaidzināt savas zināšanas un prasmes. Protams, tehnoloģijas vēl attīstās, un, simulējot negadījumus virtuālajā realitātē, ir jāsaskaras ar izaicinājumiem. Plašāk stāsta uzņēmuma „Exonicus” vadītājs Jānis Kondrāts.