Šoreiz pievēršam uzmanību kādam jau tradicionālam notikumam zinātnē – jau 15.reizi pasniegtas „L’Oreal stipendijas Sievietēm zinātnē". Svinīgā ceremonija notika 11.jūnijā un trīs Latvijas laureātes jau nākamajā dienā viesojas raidījumā Zināmais nezināmajā. Par saviem pētījumiem un interesi pievērsties zinātnei stāsta Marina Makrecka-Kūka, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadošā pētniece, Laura Dembovska, Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Materiālu un konstrukciju institūta pētniece, un Jana Vecstaudža, Rīgas Tehniskās universitātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētniece.

Laura Dembovska saņema stipendiju par pētījumu, kas tiks izstrādāts saistībā ar sārmu aktivizētiem alumosilikātu kompozītiem ar siltumizturīgiem agregātiem un to pielietojumu rūpniecībā.

Jana Vecstaudža stipendiju saņema par pētījuma projektu saistībā ar nanostrukturēta un biomimētiska amorfa kalcija fosfāta biomateriāliem kaulaudu inženierzinātnēm. Pētījuma mērķis ir radīt un pētīt kaulu pildvielu granulas, kas veidotas no amorfa kalcija fosfāta.

Marina Makrecka-Kūka stipendiju saņema par pētījumu saistībā ar acilkarnitīniem, mitohondriju veselību un imūnmetabolismu, kas ir svarīgi veselīgai novecošanai. Marinas Makreckas-Kūkas pētījuma mērķis ir noskaidrot, kā saglabāt šūnu "enerģijas ražošanas stacijas" - mitohondrijus - veselīgus, lai  imūnsistēmas funkcionēšana un novecošana noritētu normāli.  Zinātniece stipendiju saņēma jau otro reizi.

Profesore Ruta Muceniece - viena no pirmajā L'Oreal stipendijas laureātēm

Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesore Ruta Muceniece bija to pirmo  zinātnieču vidū, kas pirms 15 gadiem ieguva L’Oreal balvu. Ko viņai tas ir nozīmējis un kā šīs balvas popularitāte  gadiem  ejot ir pieaugusi?

1998. gadā  kosmētikas uzņēmums “L’Oréal” kopā ar  starptautisko institūciju UNESCO radīja programmu "Sievietēm zinātnē" un 2005. gadā, pateicoties vērienīgai Baltijas stipendiju programmas goda patroneses, bijušās Latvijas prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas iniciatīvai, šo  programmu īstenoja arī  Latvijā. Kopš tā laika ir godinātas jau 45 stipendiātes. Toreiz, 2005.gadā, viena no trijām zinātniecēm, kas  saņēma šo prestižo  apbalvojumu bija farmakoloģe  Ruta Muceniece, šobrīd  LU Medicīnas  fakultātes  profesore.

Ruta Muceniece ir arī saņēmusi balvu par mūža ieguldījumu farmaceitu izglītībā un farmācijas studiju programmas izveidošanu