Šobrīd ļoti labi zinām, kas ir dažādu pārtikas produktu sastāvā, ko varam iegādāties. Visām sastāvdaļām ir jābūt rūpīgi uzskaitītām. Taču citādi ir nepārtikas precēm - sadzīves tehniku, apģērbu, bērnu rotaļlietām un visu citu. Kā zināt, kas ir pašu džempera vai radio sastāvā? Kas šobrīd ir tās kaitīgās vielas, kam tiek pievērsta īpaša nozīme un kāda ir ražotāju atbildība, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Baltijas Vides foruma vides eksperte Līga Pakalna un Patērētāju tiesību aizsardzības centra Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Linda Rinkule.

Pētījumi palīdzēs rasties viedajiem ceļiem

Optisko šķiedru diametrs pielīdzināms cilvēka matam, tāpēc pētniekiem tās nav ar aci ieraugāmas. Tajā pašā laikā optiskām šķiedrām un impulsiem, kas pa tām pārvietojas, ir būtiska nozīme, lai iegūtu informāciju par temperatūras, spiediena un citām ietekmēm uz pilsētas ceļiem. Turklāt darbu ar šķiedrām iespējams vadīt arī daudzu kilometru attālumā.

Radīt tehnoloģiju, kas būtu nepieciešama ne tikai universitātei, bet arī industrijai. Šāda iecere ir Rīgas Tehniskās universitātes lektoram, pētniekam un industriālajam doktorantam Jānim Braunfeldam, un šobrīd, izstrādājot disertāciju, iecere pārtop praksē. Zinātnieku interesē optiskās šķiedras, un daudzi par tādām būs dzirdējuši saistībā ar informācijas vai datu pārraidi, piemēram, lai būtu piekļuve internetam. Jānis Braunfelds optisko šķiedru izmanto sensoru risinājumiem, lai veiktu uzraudzību ceļiem un tiltiem un novērotu, kā tos, piemēram, ietekmē spiediens, temperatūra, deformācija, mitrums. Viņš stāsta par optisko šķiedru un impulsu nozīmi, lai apsekotu izmaiņas uz ceļiem un radītu viedos ceļus.

Pētījuma ietvaros tiek strādāts gan pie tā, lai attālumu mērījumiem starp divām vietām varētu palielināt un sasniegt, piemēram, 50 kilometru distanci, gan arī aizsardzības mehānismiem optiskajām šķiedrām jeb smalkajiem stikla diegiem.

Disertācijā tiek strādāts ar temperatūras un deformācijas pētījumiem, taču tiek analizēti arī citi parametri, piemēram, mitruma daudzums gruntsslāņos. Un, tā kā ar risinājumiem viedajiem ceļiem strādā arī uzņēmums “Latvijas Mobilais telefons”, tad gan šīs, gan Jāņa Braunfelda disertācijas ietvaros izstrādātās tehnoloģijas vēlāk varētu veiksmīgi savienot kopā.