Latvijā noslēdzies viens no lielākajiem zinātnes projektiem, kas ilga astoņus gadus un nesis dažādus jaunievedumus un atklājumus cietvielu fizikā. Daži no tiem ļaus precīzāk mērīt gaisa un ūdens kvalitāti, citi - veidot orgānus uz čipa vai plašāk izmantot lāzertehnoloģijas. Par pētījumiem stāsta fiziķis, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta direktors Andris Anspoks un fiziķis, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta direktora vietnieks zinātnes jomā Andris Šternbergs.

Projekta ietvaros izstrādāta arī ūdens kvalitātes mērījumu iekārta.

 

Kā paildzināt bateriju mūžu un kā panākt, ka tās uzglabā vairāk enerģijas?

Ar šādu pētījumu nodarbojas Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta enerģijas materiālu laboratorijā. Par pētījumu stāsta laboratorijas vadītājs Gints Kučinskis, savukārt sižeta autore Zane Lāce-Baltalksne izmēģināja līdz pleciem  garos gumijas cimdos darboties noslēgtā kastē, kas pildīta ar argona gāzi.

LU Cietvielu fizikas institūta enerģijas materiālu laboratorijas vadītājs un  vadošais pētnieks Gints Kučinskis man ir atļāvis iestūķēties garos melnos gumijotos cimdos, kas ievietoti stikla kastes sienā, un šādās cimdotās rokās mēģinu  noturēt  pinceti. Protams, tādam laboratoriju lamzakam kā man neizdodas veikt tik izsmalcinātas darbības kā Gintam, kurš ar pinceti spēj paņemt plakano bateriju desmitcentu monētas izmērā un darboties ar to šajā „glovboksā” jeb tieši tulkojot, – cimdu kastē, tātad noslēgtā konteinerā, kas paredzēts, lai ļautu manipulēt ar objektiem, kam nepieciešama īpaša atmosfēra.

Šajā  laboratorijā  speciālisti pēta un pārbauda, kā strādā litija un nātrija jonu baterijas  kad tās ir uzlabotas, vai nu lai tās ilgāk kalpotu vai arī spētu sevī  saglabāt lielāku enerģijas daudzumu. Daudzās elektroierīcēs, tālruņos,  datoros, elektroauto un vēl daudz kur citur mēs pārsvarā izmantojam litija jonu baterijas, jo to radinieces ar nātrija joniem nesatur tik daudz enerģijas, bet kā jau minēju, šajā laboratorijā  zinātnieki strādā pie tā, lai šīs baterijas padarītu jaudīgākas. Vairāk par abiem metāliem litiju un nātriju kā enerģijas devējiem  skaidro Gints Kučinskis.