Pavisam nesen, 10. februārī, no Kanaveralas raga startēja Eiropas Kosmosa aģentūras un NASA zonde „Solar Orbiter”. Tās uzdevums būs pētīt mums tuvāko zvaigzni - Sauli. Par šo un arī citām šobrīd aktuālajām kosmosa izpētes misijām saruna raidījumā Zināmais nezināmajā. Raidījuma viesi: Suntažu observatorijas saimniece un žurnāla "Stars Space" redaktore Anna Gintere un IT speciālisti un astronomijas entuziāsti Ints Ķešāns un Raitis Misa.

"Solar Orbiter" ir Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) un NASA kopprojekts. Šī automatizētā zonde pētīs Sauli. "Solar Orbiter" nepielidos mūsu zvaigznei tik tuvu kā Pārkera zonde, bet tās lielākā priekšrocība būs spēja palūkoties uz Saules polārajiem reģioniem.

Drīzumā jauns raidījumu cikls par kosmosu

„Kosmoss: Iespējamās pasaules” – tāds ir nosaukums Annas Draienas un viņas komandas jaunākajam jeb trešajam raidījumu ciklam ar trīspadsmit sērijām, kas iezīmē ceļojumu cauri cilvēces pagātnei, tagadnei un rada cerību pilnu vīziju par mūsu nākotni. Pirmizrāde televīzijas kanālos „Nacionālā ģeogrāfija” un „FOX” raidījumu ciklam paredzēta šī gada 15. martā, un kopumā sērijas būs skatāmas 172 valstīs.

Latvijas Radio pirmizrādes skates pasākumā un mediju pārstāvju tikšanās reizē Parīzē sarunājās ar raidījumu veidotājiem un tuvāk iepazina gan pašas sērijas, gan autoru vēstījumu sabiedrībai.

Raidījumu cikla „Kosmoss: Iespējamās pasaules” sagatavošanā bijuši iesaistīti 987 cilvēki. Temati trīspadsmit sērijām izvēlēti un pārrunāti sadarbībā ar dažādiem zinātniekiem, un sēriju galvenā autore – producente un rakstniece Anna Draiena – turpinājusi ideju, ko pirms 40 gadiem uzsākusi kopā ar dzīvesbiedru Karlu Saganu pirmajā raidījumu ciklā „Kosmoss: Personīgs ceļojums”, bet pēc Sagana aiziešanas mūžībā otrajā ciklā ar nosaukumu „Kosmoss – Visuma odiseja”. Tikšanās reizē Anna Draiena stāstīja par jauno sēriju ideju, par zinātnes nozīmi kopumā un to, kā šķietamas vīzijas vienā brīdī var kļūt reālas.

Visuma vecums ir aptuveni 13,8 miljardi gadu, un tajos trīspadsmit sēriju ietvarā ar skatītājiem satiekas stāstnieks, viens no pasaules spožākajiem prātiem – astrofiziķis Nīls Degrass Taisons - , kurš sarežģītas lietas par zinātni spēj izstāstīt vienkāršā un saprotamā valodā. Jaunās sērijas atspoguļo gan mūsu senču dzīvi, viņu pirmo uzdrīkstēšanos ļauties izaicinājumam, lekt iekšā nezināmajā un atklāt jaunas zemes, gan izskata iespējas apgūt citas dzīves telpas mūsu pēctečiem. Par uzticēšanos zinātnei tikšanās reizē Parīzē dalījās arī Nīls Degrass Taisons.