Raidījumā Zināmais nezināmajā stāstām par dažiem Latvijas zinātnieku pētījumiem, kam pievērsties mudinājusi Covid-19 pandēmija. Vai un kāda ir liekā svara saistība ar Covid-19? Un vai vīrusa izplatību un saslimšanu ietekmē citi faktori, piemēram, etniskā piederība un dzimums? Vai ir pamats domāt, ka cilvēki, piemēram, cilvēki Latvijā ar Covid-19 slimo citādi nekā Ķīnā. Vismaz daļa atbilžu ir Latvijas Universitātes asociētajam profesoram Indriķim Kramam, kurš pavisam nesen par šo tēmu arī publicējis pētījumu.

Latvijas zinātnieki izstrādājuši uzkopšanas robotu

Ar datorredzi apveltīts  agregāts spēs ieraudzīt  durvis, to rokturus, logus un citas vertikālas virsmas un  tās dezinficēt – tā izskatīsies jaunais uzkopšanas robots, kuru ir izstrādājuši mūsu zinātnieki. Stāsta Rēzeknes Tehnoloģu akadēmijas profesors, Metālapstrādes un mehatronikas pētnieciskā  centra  direktors Andris Martinovs un  Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns, profesors Agris Ņikitenko.

„Iedomājieties I-robotu, jeb robotu putekļu sūcēju, tikai daudz lielāku un aprīkotu ar papildus iekārtām,” tā pirms kāda laika kolēģiem “Rīta Panorāmā” stāstīja profesors Agris Ņikitenko no Rīgas Tehniskās universitātes. Šī ierīce – industriāla uzkopšanas iekārta, kas ir automatizēts un robotizēts aprīkojums gaisa un virsmu dezinfekcijai jau tika izgatavots krietni agrāk citos projektos, bet tagad, sākoties Covid-19 pandēmijai šis robots tika aprīkots ar papildus iekārtām un mehānismu, piemēram, automātiskām sprauslām, kas izsmidzina dezinfekcijas šķīdumu. Ierīce, tā teikt, tiek apmācīta, lai tā atpazītu virsmas, kuras ir jāapsmidzina.

Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolas speciālisti ir tie, kas strādā pie šīm smidzināšanas iekārtām, tāpēc sazināmies ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesoru, Metālapstrādes un mehatronikas pētnieciskā centra direktoru Andri Martinovu. Viņš stāsta, kā šis robots darbojas un kādu aprīkojumu tam gatavo Rēzeknē.

Minētais robots ir tapis valsts pētījumu programmu projekta Covid-19 seku mazināšanai ietvaros, decembra sākumā ir paredzēts šo uzkopšanas robotu testēt un tad jau nākotne rādīs, cik ātri robots parādīsies lietošanā.

Šis robots ir tapis sadarboties vairāku organizāciju pārstāvjiem: RTU tiek izstrādāta visa vadības sistēma un Elektronikas un datorzinātņu institūtā veido aparāta tehnisko redzi.

Kā šāds aparāts var redzēt, kur, piemēram, atrodas durvju rokturi vai citas virsmas, kas robotam ir jāapsmidzina ar dezinfekcijas šķīdumu, skaidro Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekānu, profesoru Agris Ņikitenko.