Zinātnes sasniegumi ļauj cilvēkiem dzīvot aizvien ilgāku mūžu, taču tas nozīmē arī, ka mainās pati novecošanās. Tas, protams, nozīmē jaunus izaicinājumus sabiedrībai kopumā. Darba vide, infrastruktūra, veselības un izglītības pakalpojumi - domājot par to pieejamību, mums pavisam noteikti būs jāņem vērā, ka aizvien lielāka to aktīvo izmantotāju daļa būs seniori. Vai mēs esam tam gatavi? Un kā mēs paši lūkojamies uz vecumu šeit, Latvijā un Eiropā, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Rīgas Stradiņa Universitātes Rehabilitācijas fakultātes dekāne un asociētā profesore Signe Tomsone un Rīgas Stradiņa Universitātes profesors un gerontologs Jānis Zaļkalns.

 

Kā mēs nosirmojam

Teicienam “Man no tevis būs sirmi mati!” ir pamatojums, jo matos atspoguļojas gan ģenētiskais mantojums, gan dzīves laikā pieredzētais, tostarp arī stress. Tāpēc ilgstošas negatīvas emocijas patiešām varētu apdraudēt matu skaistumu. Tomēr reizēm pārsteidz tas, ka cilvēkam astoņdesmit gadu vecumā vēl ir mirdzoši mati ogles melnumā, kamēr citam sirmums deniņos iemeties jau krietni agrāk. Kādu lomu nosirmošanā spēlē ģenētika un kāda nozīme ir citiem ārvides faktoriem, skaidro veselības centra “4” ārste dermatoloģe Sandra Vizule.

Šķiet visai dabiski, ja vecāka gadagājuma cilvēkiem matos pavīd kāds sudrabains pavediens jebšu mati ir sākuši sirmot. Ne visai priecīgi šādu parādību uztver cilvēki, kam vēl tikai trīsdesmit gadu. Gribam vai negribam – sirmums matos var ielavīties neatkarīgi no gadu skaita, bet katrā situācijā tas var norādīt uz atšķirīgām norisēm organismā. Kāds tad ir sirmuma bioloģiskais mehānisms un kāpēc katru no mums tas var skart atšķirīgā vecuma posmā? 

Iespējamo sirmuma parādīšanās vecumu cilvēks var aptuveni paredzēt, papētot šo pazīmi savā dzimtas kokā. Bet par laimi, pēc burvju nūjiņas mājiena kardinālas izmaiņas nenotiek. Protams, cilvēkiem nepareizus priekšstatus varētu radīt kāds fantastikas darbs, piemēram, padomju laika šausmu filma „Vijs” vai citi darbi, kuros varoņi no bailēm vai pārdzīvojumiem nosirmo vienas nakts laikā. Neapšaubāmi, ka matā redzams viss, - gan ģenētika, gan apēstā pārtika, gan piedzīvotais stress un attieksme pret apkārtējo pasauli, taču arī tad nosirmošana vienā naktī nav iespējama. Bet ko darīt trīsdesmitgadniekiem, kuri jau šajā vecumā sev pamana kādu iesirmu matu?

Lai noslēptu sirmus matus, speciālistu piedāvātais pakalpojumu klāsts ir plašs, un arī matu krāsas tiek radītas aizvien draudzīgākas. Tajā pašā laikā, iespējams, pēc garās cīņas ar sirmumu esam uzņēmuši citu kursu, jo sirmi mati kļūst par aizvien lielāku modes tendenci, un pelēko mirdzumu dažkārt necenšas slēpt pat gados jaunāki cilvēki.