Pērnā gada nogalē mēs raidījumā runājām par to, ka Ziemassvētku vecītis, iespējams, tik tiešām varētu apciemot ikvienu bērnu, ja viņš darbotos pēc kvantu fizikas likumiem. Taču, vai mēs šādu ieskatu varētu vispārināt un runāt arī par teleportēšanos, ko nereti redzam dažādās zinātniskās fantastikas filmās? Un cik vienkārši fiziķiem ir skatīties mūsdienu zinātniskās fantastikas filmas, atklāj Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks un LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes profesors Vjačeslavs Kaščejevs.

Ilgonis Vilks kā fantastikas žanra cienītājs atzīst, fantastikas filmas un grāmatas modelē sava veida pasaules, tur ie savi likumi. 

"Man tieši tas fantastikā patīk, ka tās pasaules, ja ir labs autors - režisors vai scenārists, kurš izveido nepretrunīgu to iekšējo likumu pasauli, tad es tai piekrītu, kaut arī tas ir pretrunā ar fiziku," atzīst Ilgonis Vilks.

Eiropas Kosmosa aģentūra uzsākusi projektu, kurā mēģina konstatēt tumšās matērijas esamību Zemei tuvējā kosmiskajā telpā. Starptautiskajā eksperimentā iesaistījies arī Latvijas Universitātes Astronomijas institūts, kas veic mērījumus no lāzerstacijas Rīgas Botāniskajā dārzā. Vairāk par eksperimentu un izvirzītajām teorijām par tumšo matēriju stāsta Astronomijas institūta direktors Kalvis Salmiņš.