Kad dzirdam vārdu tekstils, visbiežāk domājam par apģērbu vai mājas precēm, taču tekstils ir noderīgs arī daudzās citās nozarēs, tostarp, rūpniecībā, medicīnā, piemēram, auž asinsvadus, mašīnbūvē un pat arhitektūrā. Kā tekstīlijas izmantojam ik uz soļa, paši par to nenojaušot? Kādiem nolūkiem kalpo tehniskais tekstils un kā tas top, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Rīgas Tehniskās Universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesore Ilze Baltiņa.
Tapešu dizains Latvijā
Viens no tekstila veidiem, kas ik dienas mums ir acu priekšā ne vienā mājā vien, ir tapetes. Šim šķietami ikdienišķajam sienas rotājumam ir ne tikai sena, bet arī ļoti daudzveidīga vēsture, no smalkām ādas imitācijas tapetēm līdz vienkāršām papīra loksnēm.
Zīda un samta tapetes, kas tika ievestas no Holandes, Francijas un Anglijas, greznoja grāfu un baronu muižas un pilis Latvijā jau kopš 17. gadsimta. Bet par tapetēm kā rūpniecisku dizaina elementu pie mums varam runāt sākot ar 19. gadsimta sākumu, kad šos sienas greznojumus iegādājās turīgākais iedzīvotāju vidusslānis. Un Latvijā parādās arī pirmās tapešu fabrikas. Mākslas vēsturniece Laura Lūse ir pamatīgi izpētījusi šo tematu. Viņa arī stāsta par šī sienu apdares materiāla izskatu un veidu, un ražošanu 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X