Ārkārtas stāvoklis ir izaicinājums kā sportistiem, tā arī ikvienam, kurš ikdienā strādā pie tā, lai būtu labā fiziskā formā. Šobrīd iespējas nodarboties ar sportu ir ierobežotas. Skaidrojam, kas notiek ar ķermeni šādā dīkstāves periodā? Kā fizisko aktivitāšu trūkums ietekmē vispārējo veselību, cik ātri labi uzkrātais "kapitāls" pazūd un ko varam darīt, lai situāciju stabilizētu, analizē  Latvijas Olimpiskās vienības ārstu Jāni Kaupi un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas Sporta laboratorijas vadītāju Edgaru Bernānu.

Ieteikumi produktu izvēlei, vairāk laika pavadot mājās

Jau labu laiku tiek runāts, ka ārkārtas situācijas radītie apstākļi ir arī izaicinājums mūsu ēdienkartei un ēšanas paradumiem kopumā. Vieni sākuši rūpīgāk plānot produktu iegādi un ķērušies klāt veselīgām maltītēm mājas apstākļos. Citiem turpretim jādomā, kā sevi mājās disciplinēt un atturēties no neveselīgiem našķiem. Tāpēc aicinām ieklausīties dietoloģes Lailas Meijas ieteikumos gan par produktu izvēli, gan veselības saglabāšanu pašreizējā situācijā.

"Protams, pirmais nāk prātā, ka tas ir nevēlams svara pieaugums, jo tam ir objektīvi iemesli. Cilvēki vairāk pavada laika šaurā telpā, bieži tas ir dzīvoklis, un arī otrs moments, kas ir ēšanas režīms ir mainījies," vērtē Laila Meija. "Ja ejam uz darbu, tad ēdienreizes tomēr ir vairāk vai mazāk fiksētas. Mums arī nav tik daudz laika ēst un iespēja ēst pārāk bieži. Protams, tagad ir vairāk iespēju vispār ēst un ir biežāka ēšana."

"Bet es gribētu arī akcentēt, ka ir gluži pretēja problēma. Proti, nevēlama svara zaudēšana. Mainās ķermeņa masa, samazinās ķermeņa masa, un organisms novājinās un ir uzņēmīgāks pret visa veida slimībām, tostarp arī infekcijām. Pievienojas daudzas komplikācijas," turpina Meija

Rīgas Stradiņa universitātes Sporta un uztura katedras asociētā profesore un dietoloģe Laila Meija iezīmē virzienus, kas šobrīd koronavīrusa radīto pārmaiņu laikā ēšanas režīmā varētu būt izaicinājums. Tātad gan pārāk bieža ēšana, gan tā saucamā malnutrīcija - nepietiekams vai nepareizi izvēlēts uzturs. Tāpēc pašreizējos apstākļos uzmanība jāpievērš gan senioriem, gan cita gadagājuma līdzcilvēkiem, kuri, piemēram, cieš no zarnu slimībām, onkoloģiskām saslimšanām vai tā saucamās emocionālās ēšanas, kad trauksme nereti tiek apēsta kādu neveselīgu uzkodu veidā, bet kopumā šis ir vērtīgs laiks, lai domātu gan par uzturu, gan fiziskajām aktivitātēm.