Aļģes ir ne tikai noderīga izejviela medikamentiem, pārtikas piedevām vai skaistumkopšanas līdzekļiem, bet arī resurss notekūdeņu attīrīšanai. Izrādās, ka aļģes lieliski spētu sadalīt notekūdeņos atrodamos organiskos savienojumus un kāri "apēstu" arī fosforu un slāpekli. Eksperimenti ar aļģēm notiek jau vairākus gadu desmitus, un arī Latvijas zinātnieki turpina izzināt aļģu sniegtās iespējas,
Par iespējām un izaicinājumiem notekūdeņu attīrīšanā, izmantojot aļģes, stāsta Rīgas Tehniskās universitātes ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas pētnieks, doktorantūras students Aigars Lavrinovičs.
Šodien pievēršamies arī ķīmijai un noskaidrojam, kā ķīmiķi visā pasaulē un arī tepat Latvijā meklē alternatīvas videi draudzīgiem risinājumiem. Kuri ir tie savienojumi un vielas, kuru aizvietotājus atrast ir izdevies, bet kur arvien jāizmanto "sliktā" ķīmija, skaidrojam kopā ar LU Ķīmijas fakultātes vadošo pētnieku un RSU Cilvēku fizioloģijas un bioķīmijas katedras lektoru Eduardu Baķi.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
2.0 Cements,kas sacietējot uzsūc CO2 ,ir radīts šī gs. sākumā.
3.0 Ir radīts ap 100 miljoni jaunu ķīmisku savienojumu,kas dabā nav bijuši,bet to izpēte notiek daudz lēnāk nekā jaunu radīšana.
4.0 Polārajos rajonos Saules ultravioletie kvanti atmosfēru tikai nedaudz aizķer,līdz ar to skābeklis daudz negribīgāk sašķeļas ozonā.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X